Kutup İklimi ve Özellikleri

Kutup İklimi Nerelerde Görülür,Özellikleri Nelerdir,Sıcaklık Ortalaması Kaç Derece,Yağış Miktarı Ne Kadar,Bitki Örtüsü Nedir?Kutup iklimi daima karlar ve buzlar ile kaplı olan bir iklim çeşididir.

Görüldüğü Yerler; Kutup iklimi yer yüzünde 75 ile 90 derece enlemleri arasındaki bölümde kuzey yarım kürede ve güney yarım kürede görülmektedir.Bu yerler Antarktika ve Grönland’dır.

Sıcaklık Ortalaması; Kutup iklimim yıllık ortalama sıcaklık derecesi -40 derecedir.Kutup ikliminde yıl içerisinde hiç bir zaman 0 derece üzerine çıkmaz daima kar yağar.

Yıllık Yağış Miktarı; Yıllık ortalama yağış miktarı 200 mm ve civarındadır.Yağış oldukça azdır neredeyse yok denecek kadar.

Bitki Örtüsü; Kutup ikliminde yıl boyunca yer yüzü kar ve buz ile kaplı olduğundan dolayı hiç bir bitki yetişmez.

Yetişen Tarım Ürünleri; Aynı şekilde kutup ikliminin olduğu yerlerde yıl boyu erimeyen buzullar olduğundan dolayı bitki yetişmez.

Yıllık Sıcaklık Farkı; Kutup iklimim yıllık sıcaklık farkı 30 derecedir.

 

Dünyanın en düşük sıcaklığı 21 Temmuz 1983 günü Rusya’da ölçülmüştür. Belkide daha önceden daha düşük sıcaklıklar olmuştur fakat derece ölçme cihazı termometre olmadığından dolayı bilinmemektedir.

Kutup iklimi görülen yerlerde yaşam süren Eskimolar önceleri buzlardan evler yaparak soğuktan korunmaya çalışırlar.Geçimlerini ve yaşamlarını da balıkçılık yaparak,buzu delerek balık tutma taktiği ile sağlarlar.Soğuktan korunmadaki uyguladıkları bir diğer yöntemde kalın kürklere sahip olan hayvanları avlayarak kürk yaparak ısınma ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırlar.

Share

ozan

..

You may also like...

1 Response

  1. Murat dedi ki:

    Eskisi gibi artık değil kutuplar malesef . Kuresel ısınma artık oralarıda etkiliyor ayrıca insanların müdahalesi birde . Umarım eskisi gibi olmasada birazda olsa bozulmasa …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir