Meme Kanseri

Meme Kanseri Hakkında Makale

Meme Kanseri Hakkında Makalemiz aşağıda yer almaktadır. Meme Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir? Meme Kanseri Neden Olur? Meme Kanserinden Nasıl Kurtulunur?


Meme Kanseri

Meme kanseri meme hücrelerinde başlamış olan bir kanser türü olmaktadır. Dünyada Akciğer kanserinden sonra görülen en yaygın kanser türü olarak bilinmekte. Eğer meme kanserine erken teşhis konulursa hastanın yaşama şansı %96 oranında olmakta. 8 kadından birisinin meme kanserine hayatın belirli bir zamanında yakalanabileceği belirtilmekte.

Her yıl 44000 kadın içersinden bir tanesi meme kanseri yüzünden ölmektedir. Ancak meme kanseri sadece kadınlarda görülen bir kanser olmayıp erkeklerde de görülebilmekte. Hastalığın erkek ve kadınlar üzerinde ki görülme oranına göz atar isek kadınlarda erkeklere göre 100 kat daha fazla görülüyor. Yaş konusunda ise ilerleyen yaş ile birlikte meme kanserinin yakalanma olasılığı da artıyor. Türkiye’de meme kanserinin görüldüğü ortalama yaş ortalaması 49 yaştır.

Bu kansere yakalanma riskinizi artıran faktörlerden birisi ise aile bağları. Eğer birinci dereceden akrabalarınızda ( anne, kız kardeş ) meme kanseri bulunuyorsa bu hastalığa yakalanma riskiniz 3 kat artar. Fakat bu hastalık sizin ikinci dereceden akrabalarınızda ( Anneanne, babaanne, hala, teyze ) bulunuyorsa sizin yakalanma ihtimaliniz biraz daha az olmaktadır. Meme kanserine yakalanma riskinizi tetikleyen diğer faktör ise adet kanamasının başlangıç yaşının erken ( 12 yaşından küçük olması ) ve menopoza geç girilmesi ( 55 yaşından sonra olması ) bu kansere yakalanma riskinizi artırıyor.

Doğum yapmamış olmakta bu riskler arasında yer alıyor. İnsanların genç yaşlarda radyasyona çok maruz kalmış olması durumunda meme kanserine yakalanma oranı da daha fazla olmakta. Psikolojik sorunlar yaşayan kadınlarda da bu tehdit artmakta. Sürekli bir stres içinde yaşamak,  sosyo ekonomik düzeyin yüksek olmuş olması, çok fazla alkol ve sigara tüketimi de bu riski arttıran faktörler içinde yer alıyor. Peki, bu kanserin olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?

Meme içinde ele gelen ağrı oluşturan ya da oluşturmayan kitleler, koltuk altı bölgesinde bulunan kitleler, memenin başında oluşan kabuklanmalar, kanamalar, yara, içe çekilme ve memedeki şekil bozukluğu, memenin başından kanlı veya renkli biçimde sıvıların gelmesi, meme yüzeyinde kızarmalar, ateş ve damarlarda belirginleşme, meme üzerinde yaralar çıkması ve memede çukurlaşma, şişme gibi belirtiler bunların başında gelmekte.

Bunlardan her hangi birisinin farkına vardığınız zaman doktora gitmeniz kesinlikle tavsiye edilir. En son erken tanıya değinirsek eğer 20 yaş sonrasında ayda 2 kere kendisinde bu belirtilerin olup olmadığı hakkında muayenesini yaparak farkına vardığı zaman içindeki değişiklikleri doktoruna başvurarak anlatması erken tanı açısından çok büyük önem taşır.

odevci.org sundu..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir