Moğollar Tarihine Dair İlginç Bilgiler

Moğollar Tarihine Dair Bazı İlginç Bilgiler

Moğollar Kimdir? Moğollar Nerede Yaşamışlardır? Moğollar Ne Yerdi? Moğol Kültürü? Moğollara Dair Bazı İlginç Bilgiler? Moğol Yaşam Tarzı Nasıldı?

Moğollar Tarihine Dair Bazı İlginç Bilgiler
 • Cengiz’in en büyük oğlu Cuci, Cengiz den 6 ay önce bir av sırasında attan düşmüş, boynu kırılmış ve ölmüştür. Kendisi kadınlara, alkole ve ava düşkündü. Öyle ki 17 si erkek olmak üzere 32 çocuğu vardı.
 • Moğolları birleştiren ilk isim Cengiz Han değildir. Cengiz Han’dan çok önceleri Kabul Han, Moğolları birleştirmiş hatta Çin’i vergiye bağlamıştır. ancak tatarlar çin ile ittifak yapmış, bu ilk Moğol devletini yakmıştır. İşin farklı tarafı ise, Cengiz Hanın Kabul Han soyundan gelmesidir.
 • Tatarlar demişken, Tatarlar Moğolların azılı düşmanıdır ve yıllarca savaşmışlardır. Cengiz onları itaat altına alınca, Moğolların hizmetine girmişler ve beklenenin aksine hiç isyan etmeden efendilerine bağlı kalarak hizmet etmişlerdir. Bu hizmet öylesine büyüktür ki, Avrupalılar ve Müslümanlar, Moğollardan sonraki tüm bozkırlılardan Tatar diye bahsetmiştir.
 • Moğolların bugünkü nüfusu gibi o günkü nüfusu da azdı. Öyle ki, Cengiz Han çocuklarına imparator topraklarını paylaştırıp yanlarına Moğol hizmetçi verdiğinde, üçüncü ve dördüncü oğlu olan Ögeday ve Tuluya verecek Moğol hizmetçi kalmamıştı.
 • Ölümsüzlük peşinde koşan Argun, budist rahiplerin vaatlerine inanmış, 8 ay boyunca sadece budist rahiplerin hazırladığı bir sıvıyla beslenmiş ardından da felç ve şiddetli ishal sebebiyle ölmüştür.
 • Cucinin ölümünün ardından tarihte az rastlanan bir taht kavgası yaşanmıştır. Cucinin en büyük oğlu Orda Han, tahta geçmesi gerektiği halde geçmemiş, tahtı daha yetenekli olduğu için kardeşi Batu Hana bırakmıştır. Batu Han bunun Cengiz Yasalarına aykırı olduğunu söyleyerek tahta zorla ağabeyi Orda Hanı çıkarmaya çalışmıştır. İki kardeş bu sebepten anlaşmazlığa düşünce, dedeleri Cengiz Hanın yanına gitmiş, Cengiz bu durum karşısında duygulanarak ağlamış ve tahta Batu Hanı çıkarmıştır.
Moğollar Tarihine Dair Bazı İlginç Bilgiler

Moğol Savaş Resmi

 • Selçuklular, Abbasiler, Eyyubiler, Harezmşahlar ve Haçlılar. Ortadoğu siyasetinde söz sahibi olan bu büyük güçlerin hiçbirisi Haşhaşiler karşısında duramamış, bu güçlerin liderleri yataklarında rahat uyuyamamışlardır. Hülagü İran’a girince haftalar içinde Haşhaşileri ortadan kaldırmış, Alamut’u havaya uçurmuş, on binlerce İsmailiyi kılıçtan geçirmiştir.
 • Moğol İmparatorluğu sanılanın aksine hemen parçalanmış ve dağılmış bir imparatorluk değildir. 17. yüzyıl Arta Asyasında hala Cengiz soyundan gelip han ünvanını kullanan Moğollar vardı. Bunlardan en ünlüsü Galdan Handır.
 • İlhanlı hükümdarı Gazan Han, ana dili Moğolca dışında çok iyi derecede Türkçe ve Farsça, duyduğunu anlayacak kadar Arapça, biraz Latince ve Çince bilmekteydi.
 • Ölüm döşeğinde olan Cengiz Han, torunu olan Kubilay’ı işaret ederek, beni görmek isteyen bu çocuğa iyi baksın demiştir.

odevci.org sundu..

Forum

Share

ozan

..

You may also like...

1 Response

 1. çağrı dedi ki:

  Dersim için extra bilgi katkınız için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir