Odyometri Bölümü – Odyometrist Maaşları

Eğer odyometri bölümü nedir, iş imkanları nelerdir ve maaşları gibi arayışlar içindeyseniz doğru yerdesiniz. Bölüm hakkında detaylı bilgi içeriğimize yer almaktadır, paylaşımımızı okuduğunuz için şimdiden teşekkürler.

Odyometri Bölümü Nedir?

Odyometri bölümü özel ve devlet hastanelerinde kulak, burun, boğaz bölümlerinde görev almaktadırlar. Hastanelerin bu bölümlerinde kulak, burun, boğaz uzmanları ile odyoloji uzmanlarının yanında bir nevi yardımcılığını yapmaktadırlar.  Odyoloji bölümü de KBB ve Odyoloji uzmanlarının denetiminde olacak olan odyometristlerin eğitimini aldığı 2 yıllık bir önlisans bölümüdür.

Bölümün amacı işitme kaybı ve denge bozukluğu tespiti konusunda bilgi sahibi, işitme testleri yapabilen, meslek içinde gerekli olan yabancı terimlere hakim, alanındaki değişim ve gilişleri takip edebilen ve meslek içinde gerekli elektronik cihazların kullanımı bilen odyometrist yetiştirmektir.

Öğrenciler uygulama ve teorik eğitimlerinin ardından staj yaparak deneyim kazanır. Staj süresi 40 gündür. Bu 40 günlük eğitimde başarılı olanlar mezun olurken başarısız olan öğrenciler mezun olamaz. Staj için çeşitli devlet ve özel hastanelerinde görev verilir.

Her meslekte olduğu gibi odyoloji bölümünün de kendine göre yeterlilikleri vardır. Bölüm eğitimini almayı düşünenler aşağıdaki özelliklere sahip olup olmadıklarına bakarsa bölümün kendisine uygun olup olmadığını kısmen anlayabilir.

Aşağıdaki liste uzayıp gider ancak en önemlisi kendinizi bu mesleğe uygun görüp görmemeniz, mesleğin görevlerini yapabilip yapamayacağınızdır. Onun dışında bölüm eğitimin alırken mesleği öğreneceksiniz.

 • Genel yetenek,
 • Sabır,
 • Sorumluluk,
 • Düzen,
 • Titizlik,
 • Mesleğe başladığında kullanılması gereken elektronik cihazları kullanabilmek,
 • Dikkatli olmak.

Odyometrist Ne İş Yapar?

Odyoloji bölümünü bitiren birisi hastanelerin kulak, burun, boğaz bölümlerinde işitme sorunları ile ilgili çeşitli testlerin araçlarının kullanımını bilir ve doktorun kendisine söylediği testleri hastaya yapar. En temel görevi bu şekilde işitme alanı başta olmak üzere kulak, burun ve boğaz alanında doktorun yardımcılığını yapmaktır.

Bölüm eğitim süresi iki yıldır, bir önlisans programdır, programı bitiren kişiler odyometrist olarak isimlendirilir. Bölümde genellikle kullanılacak olan ekipmanlardan bazıları şunlardır;

 • Odyometri,
 • Denge testleri,
 • Timpometri,
 • İşitme cihazları,
 • Alan odiyometrisi,
 • Elektrofizyolojik odiyometre.

Odyometri Bölümü İş İmkanları – Olanakları

Odyometri maaşı konusundan önce kısa bir bilgi daha verelim. Odyoloji bölümü mezunu olan birisi özel ve devlet hastanelerinin KBB bölümlerinde, odyoloji kliniklerinde, işitme engelliler okullarında, işitme cihazları ile ilgili firmalarda, doğum kliniklerinde ve işitme ile ilgili testlerin yapıldığı yerlerde çalışabilmektedir.

Genel olarak hastanelerde görev almaktadırlar ancak nadirde olsa çeşitli işitme ile ilgili alanlarda da bulunmaktadırlar.

Odyometrist Maaşları

Odyometri maaşları. Bölümü bitirenler göreve başladığında 3000 ile 6000 TL civarında maaş aldığı söylenmektedir. Ancak bu durum özel ve devletle çalışma gibi birçok etkene göre değişiklik göstermektedir. En doğru bilgiyi bu meslekte çalışan birisine sorarak öğrenebilirsiniz.

Share

ozan

..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir