Okul Nedir? Okul Kelimesinin Eş Anlamlısı Nedir?

Eğitim hayatımızın temelini oluşturan okullar tarih boyunca çeşitli şekillerde var olmuş ve var olmaya devam edecektir. Bir insan hayata adım attığı andan itibaren bir eğitim görmeye başlar. Kendi yaşamını idame ettirinceye kadar büyüklerinin doğrudan veya dolaylı eğitimine maruz kalan çocuğun, eğitim hayatındaki en önemli kısım okul hayatıdır. Okullar, özellikle de günümüz şartlarında bir kişinin sosyal, kültürel ve iş hayatını belirleyecek olan önemli bir unsur haline gelmiştir. İyi bir eğitim için doğru okulları seçmek ve o okullarda belirli bir başarıyı yakalamak gerekir.

Okul deyince ne anlıyoruz? Biraz da okul kelimesinin dilimizdeki karşılıklarından bahsetmeye çalışalım. Sizinde bildiğiniz gibi dersliklerden, eğitimcilerden ve öğrencilerden meydana gelen bir yapıdır okul.  İlk olarak birinci sınıftan başlar ve orada okuma ve yazmayı öğreniriz. Daha sonra eğitimimiz yaşamı ve çeşitli bilimleri tanımaya doğru ilerler. Belirli bir konuda uzmanlaşmak isteyenler üniversite yahut yüksek okul adı verilen okullara giderek ileriki yaşamlarındaki meslek seçimlerine yönelirler.

Okul kelimesiyle farklı anlamları da kastedebiliriz. Mesela bir topluluğun, belirli bir alanda aynı görüşe bağlı olanların ya da aynı öğretinin çatısı altında birleşenlerin bir okul olduğu söylenebilir. “İki felsefeci de aynı ekolden geliyordu.” Bu cümlede ekol veya okul olarak ifade edilen şey aynı öğretiyi temsi eden kişilerin oluşturduğu büyündür.

Okul kelimesinin, Türk Dil Kurumu’na göre eş ve zıt anlamlı karşılıklarını öğrenmek istiyorsanız sizi http://okul.anlamlisi.org/ adresine davet ediyoruz. Basit ve anlaşılır olarak kelimeleri açıklayan internet sitemizde on binlerce kelimenin anlamı tek bir aramayla karşınıza gelecek. Örnek cümlelerin yer aldığı sayfamızda merak ettiğiniz kelimeleri aratabilir, keyifli öğrenmenin rahatlığını hissedebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir