Okul Öncesi İçin Balıklarla Toplama Çıkarma

Okul Öncesi İçin Balıklarla Toplama Çıkarma , Okul Öncesi İçin Balıklarla Toplama Çıkarma Oyunu,  Anasınıfı Toplama Balıklarla Toplama Çıkarma Oyunu,  Anasınıfı İçin Balıklarla Toplama Oyunu, Okul Öncesi Balık Oyunları gibi aradığınız sorunun cevabı aşağıda yazmaktadır.

Okul Öncesi İçin Balıklarla Toplama Çıkarma

Okul Öncesi İçin Balıklarla Toplama Çıkarma oyunu gibi eğitici oyunlar çocuklarımızı hem eğitip hem de eğlendirecektir. Onlarla elektronik oyunlar yerine aşağıda kaleme aldığımız oyun gibi oyunlar oynanması her zaman için doğru olacaktır. Bu tür oyunları çocuğunuz arkadaşıyla oynadığı taktirde çocuğunuzda sosyalleşme göreceksiniz ve eğitimine katkısını kısa zamanda fark ettirecektir.

 

Okul Öncesi İçin Balıklarla Toplama Çıkarma
Okul Öncesi İçin Balıklarla Toplama Çıkarma

Öğrencilerim bu ara basit toplama çıkarma işlemleriyle ilgileniyorlar 🙂 Ara ara hikayelerde toplama ve çıkarmaya yer veriyorum. Beyaz tahtaya bir çocuk ve balonlar çizip “Bir balonu patlamış, kaç balon kalmış? Bir tanesini arkadaşına vermiş kaç balonu kalmış?” gibi sorularla toplama-çıkarma yapıyoruz.  Bir materyal hazırlamaya karar verdim. Bu materyal için renkli mukavva, parlak kağıt, mıknatıs, simli karton, tahta kalemi, yapıştırıcı ve kullanmadığımız 10 küçük nesne yeterlidir. Öncelikle mavi mukavvadan deniz yapıyoruz. Ayakta durması için yine mukavvadan destek yapıyoruz. Kırmızı mukavvadan 10 tane balık kesiyoruz ve kenarlarını siyah tahta kalemi ile belirginleştiriyoruz. Keçeli kalemle veya renkli herhangi bir kalemle kestiğimiz balıkları boyuyoruz. Balıklarımızın arkasına mıknatıs yapıştırıyoruz. Simli yeşil kartondan yosunlar yapıyoruz. Sarı parlak kağıttan kum ve kum tepesi yapıyoruz. Kum tepesini mukavvaya yapıştırırken sadece altından ve üstünden yapıştırıyoruz orta kısmını boşluk bırakıyoruz ki balıklar rahatlıkla kum tepesinin içine doğru girebilsin. Bir de balıkları mukavvanın arkasından oynatabilmemiz için kullanmadığımız 10 nesneye mıknatıs yapıştırıyoruz (10 balık için 10 adet nesne olmalı). Ben kalemtıraş, şişe kapağı, kalem kapakları kullandım. Ve kullanacağımız nesnelerin kesici veya delici özellikte olmadığına özen gösteriniz.

Materyalin nasıl kullanılacağı aşağıdadır 🙂

 

Okul Öncesi İçin Balıklarla Toplama Çıkarma
Okul Öncesi İçin Balıklarla Toplama Çıkarma

Gelelim Okul Öncesi İçin Balıklarla Toplama Çıkarma oyununda materyali nasıl kullanacağımıza; balıkları mukavvaya mıknatıs ile tutturuyoruz. Bir hikaye uyduruyoruz 🙂 Hikayenin toplama ve çıkarmaya uygun olması gerekiyor. Mesela “5 balık arkadaş denizde yüzüyorlarmış. Bu balıklardan biri kum tepesinin arkasında uyumaya geçmiş(Bu cümleyi kurduktan sonra bir balığı mıknatısla kum tepesinin içine doğru hareket ettiriyoruz). Kaç balık kalmış?  Dört” Bu şekilde balık çıkararak ya da ekleyerek kullanabilirsiniz. Hareketli olduğu için öğrencilerimin ilgisini çekti. Öğrencilerim de kendi hikayelerini uydurup oynamaya başladılar bile 🙂 Bu esna da şarkı bile uydurabilirsiniz.

Okul Öncesi İçin Balıklarla Toplama Çıkarma oyunu hakkında merak ettiğiniz soruları soru-cevap kısmından veya yorum atarak sorabilirsiniz.

KAYNAK:MEB

Okul Öncesi Eğitimin Önemi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir