Okuldaki başarısızlığın nedenleri

Çocuğun okul başarısını olumlu ve olumsuz etkileyen pek çok etken vardır. Normal zekaya sahip bir çocuğun okuldaki başarısızlığının en önemli nedeni, çocuğun sorumluluklarının farkında olmaması ve iyi bir çalışma düzeninin olmamasıdır. Bu konuda öğretmen ve ailelere önemli görevler düşmektedir. Aile ve öğretmenler uygun çözüm arayışına girmelidirler. Çocuğun seveceği bir çalışma programı yapılması gerekir. Bu programda hedefler koyulup hedeflere ulaşan çocuğa ödüller verilmesi gerekir. Böylece çocuğun daha iyi ders çalışması sağlanabilir.

Okulun genel durumu, öğretmen davranışları, sınıfın genel özellikleri, eğitim kalitesi, sağlanan imkanlar çocuğun okul başarısını etkiler. Çocukta oluşan öğrenme güçlüğü de okul başarısını olumsuz yönde etkiler. Bazı çocukların yaşadığı ruhsal sorunlarda okul başarısını etkiler. Aile içierisindeki bir yakının kaybı, anne baba anlaşmazlıkları ve ayrılıkları, çocuğun okulda başarısız olmasına neden olur. Derslerde başarısız olan çocukların yaşıtlarıyla kıyaslanması çocukta ciddi travmalar oluşturur. Çocuk kendini küçük düşmüş hisseder. Özgüvenini kaybedip derslere karşı ilgisizliği daha da artar. Burada yapılması gereken, çocuğu küçük başarılarında bile onu takdir etmektir. Çocuğa her zaman destek olmak, başarısız olsa bile ona güç verip her zaman onun yanında olduğumuzu göstermek gerekir.

Okulda derslerin öğretmen tarafından çocuğa sevdirilebilmesi çocuğun okul başarısını olumlu bir şekilde etkileyecektir. Öğretmenin çocuğu sürekli azarlaması ve eleştirmesi çocuğu okuldan soğutabilir. Dolayısıyla öğretmenin en önemli görevlerinden birisi çocuğa okulu sevdirmektir.  Çocuğun okulda başarılı olabilmesi için, yaşına uygun bazı görevler vererek çocukta sorumluluk duygusu oluşturmak gerekir. Çocuğun özgüvenini geliştirmek için, onu sık sık överek takdir etmek gerekir. Ona yaşından daha büyük gibi davranarak önem verildiğini göstermek gerekir. Okulda öğretmenleriyle işbirliği yaparak, aile içindeki huzur ve sevgi ortamını sağlayarak, ders dışında sosyal ve sportif aktivitelere yönlendirerek başarılı olmasını destekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir