Oluşumlarına Göre Göller

Oluşumlarına  Göre Göller ve çeşitleri.Ülkemiz, göl ve benzeri su alanları bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Genel anlamda ülkemizde göller, zaman zaman bazı bölgelerde derin olmakta ve zaman zaman ise bazı bölgelerde daha sığ olmaktadır. Ancak genel olarak oluşumlarına göre göller her zaman için ayrılmaktadır. Bu nedenle ülkemizde yer alan birçok göl türü vardır ve bu göller, oluşum şekillerine göre sınıflandırılmaktadır.

Tektonik Göller

Bilindiği üzere geçmiş dönemler ve günümüzde çeşitli doğa olayları meydana gelmektedir. Özellikle dünyanın ilk dönemlerinde meydana gelen yer kabuğu hareketleri, çeşitli oluşumların meydana gelmesine neden olmaktadır. Oluşan bu yer kabuğu hareketleri sonrasında ortaya çıkan çukurların, su ile dolmasıyla birlikte ortaya tektonik göller adı verilen göl tipi çıkmıştır. Söz konusu göl türü, dünya üzerinde en çok Doğu Afrika’da yer almaktadır. Ülkemizde ise bu göllere örnek verebilmek mümkündür. Tuz Gölü, Sapanca Gölü, İznik Gölü, Ulubat Gölü, Manyas Gölü, Akşehir ve Beyşehir Gölleri, Burdur Gölü, Hazar Gölü ve Ilgın Gölü gibi oluşumlar, genel anlamda verilebilecek örnekler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Karstik Göller

Karstik oluşumlarına meydana geldiği bölgede, ortaya çıkan ya da oluşumlardan sonra arda kalan çukurların su ile dolmasıyla birlikte karstik göller meydana gelmektedir. Ülkemizde bu göllere örnek verebileceğimiz birçok göl bulunmaktadır. Bu konuda Salda Gölü, Suğla Gölü, Kestel Gölü, Avlan Gölü ve Kovada Gölü gibi göl çeşitleri, genel anlamda karstik göllere örnek verebileceğimiz göl çeşitleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Buzul Göller

Adında da anlaşılacağı gibi, yer yer buz tutan ve yükseklerde yer alan göllere buzul göller adını verebilmek mümkündür. Buzul göller, yılın büyük bir çoğunluğunu donarak geçirmektedirler. Ülkemizde bu göllere örnek verebilmek mümkün olacaktır. Sat, Bey, Aladağlar, Bolkar, Erciyes, Uludağ, Kaçkar, Süphan ve Tendürek gibi dağlar, genel anlamda en üst kısımlarında buzul gölleri bulunduran dağlardır.

Volkanik Göller

Faaliyeti bitmiş ve daha da faaliyete geçmeyecek olan dağların ağız kısımlarında krater, kaldera ve maar çukurlarında sular birikmektedir. Bu suların birikmesiyle oluşan göllere volkanik göller adı verilmektedir. Ülkemizde bu göl türüne örnek olarak en büyük göl, Nemrut kalderası olarak bilinmektedir.

Set Gölleri

Bilindiği üzere zaman zaman çeşitli sebeplerden ötürü meydana çukurcuklar gelmektedir ve bu çukurcukların çeşitli sebeplerden ötürü birikmesiyle oluşan göllere set göller adı verilmektedir. Söz konusu göl türü kendi içinde volkanik, alüvyal, kıyı set gölleri, heyelan set gölleri ve buzul set gölleri diye 5 farklı dala ayrılmaktadır. Zaten söz konusu göl türünün oluşumunda bu 5 ayrı dal büyük önem taşımaktadır. Her bir dalın ayrı bir açıklamasının olduğunu söylemek mümkündür.

Karma Yapılı Göller

Adından da anlaşılacağı gibi biraz karmaşık bir göl türüdür. Oluşumlarında sadece birden fazla doğa olayının gerçekleşmesi söz konusudur. Bu tür göllere karma yapılı göller adı verilebilmektedir. Özellikle Doğu Anadolu bölgesinde yer alan birçok gölün bu yapıda olduğunu söyleyebiliriz. Birden fazla göl türü bir araya gelerek, oluşan bu göl türleri, son derece güzel bir yapıdadır.

Yapay Göller

İnsanlar tarafından yapılan ve zaman zaman ihtiyaçlar için kullanılan göllerdir. Genel olarak yapay göller türünün, baraj olarak anıldığını da görebilmek mümkündür. Bu tür göllerin oluşumunda genel olarak akarsuların oluşumundan faydalanılmaktadır. Akarsuların boğaz olarak daraldığı kısımlarda, insanlar genel anlamda suyu önüne set, taş ya da benzeri yapılar koyarak, suyun birikmesine olanak tanımaktadır. Ülkemizde son derece sık görülen bir göl türüdür.

Bir yorum Sizinkini ekleyin
  1. Yapay göller diğer göller kadar ilgi çekici olmuyor sonuçta insan yapısı ama bahsettiğiniz diğer cesitler görmeye her zaman değer tabikide .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir