Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz İleri Sözünü Hangi Savaşta Söyledi?

Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz İleri Sözünü Hangi Savaşta Söyledi? Türkiye tarihi bilindiği üzere Osmanlı döneminden Cumhuriyet’in ilanına kadar hep savaşlar tarihidir. Ülkemiz tarih boyunca pek çok savaş görmüştür. Çoğu zaferle taçlandırılan bu savaşlarda teknolojik silahtan çok iman gücü ön plandaydı. Yani insanların milli ve dini duygularına hitap edilerek savaşların kazanılması mümkün kılınmıştır. Bu savaşların beyin gücü ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz

Müthiş askeri zekası ve siyasi hamleleriyle birçok savaşı kazanmıştır. Bu savaşları kazanmasında halk ve asker ile arasındaki muazzam ilişki asla göz ardı edilemez. Halkın da Mustafa Kemal’in yanında olmasıyla kazanılmaz denilen savaşlar zaferle sonuçlanmıştır. Atatürk’ün günümüze kadar gelen birçok sözü bulunmaktadır. Bu sözlerinden halkı aşka getiren en önemli sözlerinden biri de “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri!” sözüdür. Burada sadece sözü okurken bile insanın tüyleri ürpermektedir. O zamanlarda insanların savaş imkanları aşırı kısıtlı olduğu için maneviyatla hareket etmekteydiler. Peki çokça duyulan ve bilinen bu sözü Atatürk hangi savaşta söylemiştir.

Atatürk Meşhur “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz İleri!” Sözünü Hangi Savaşta Söylemiştir?

Atatürk bu sözü 1 Eylül 1922’de Başkomutanlık Meydan Muhaberesi’nden sonra Büyük Taarruz Savaş’ını başlatma aşamasında söylemiştir. Başkomutanlık Meydan Savaşı bitiminde hızla bir hazırlık başlamıştı. Bu hazırlık Büyük Taarruz’un hazırlığıydı. Zaten bu savaşın kararı çok önceden verilmişti.

Artık her şey planlanmış harekete geçme zamanı gelmişti. Atatürk İsmet Paşa ile birlikte organize bir şekilde baskın bir savaş yapmayı planlıyordu. Savaşın tüm hazırlandıktan sonra gerçekten de bir taarruz edasıyla askerler saldırıya geçmişti. Sonunda bu savaş büyük bir coşku ile kazanıldı.

Peki Atatürk Bu Sözü Neden Söyledi?

Atatürk taarruz savaşını kazandığı zaman rehavete kapılmayıp askerlerin durmasına müsaade etmemiştir. Düşmanın arkasında en ufak bir iz dahi bırakmak istemediği için askerlerine ve komutanlara seslenerek “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir ileri!” diyerek askerlerini daha çok coşturarak savaşın tamamen kazanılmasını sağlamış ve düşmanı denize dökerek milleti tamamen esaretten kurtarmıştır.

Share

ozan

..

You may also like...

2 Responses

  1. Kaya dedi ki:

    Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün bu sözünün arkasından 95 sene geçmesine rağmen hala o ruhu , o maneviyatı görmek mümkün.Hala maneviyata çok önem veren bu millete var olduğu sürece de bu söz ışık olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir