Paleografya Nedir?

Paleografya Nedir? Tarih bilimi olarak paleografya, yazı bilimi olarak tanımlanmaktadır. Sosyal bilimler alanındaki kullanım alanı tanımı da yazı bilimidir. Fakat eski kültürlerdeki yazıları incelemektedir. Eski tarihten günümüze gelene kadar birçok olay yaşanmıştır. Birçok devlet kurulmuş, savaşlar sonucu yıkılmıştır. Bu süreçte tarihi olayların akışında, halklar gerek anlaşmak gerekse ticaret yapmak adına, kendi dillerinde yazılar kullanmışlardır. Kullandıkları bu eski yazılr günümüze gelindiğinde, ancak paleografya bilimi ile uğraşan kişiler tarafından okunabilmektedir. Kimisi el yazısı olan çözümlenmesi zor yazılar, kimisi de mektup, belge veya küçük not şeklinde yazılan yazılardır.

Tarih bilimi incelenirken, asırlarca yaşanan olayları takip etmek, bütün olayları yapboz gibi birleştirmek tek başına zor olmaktadır. Bu yüzden tarihi araştırırken, yazılı kaynaklar çok önemli bilgiler verdiğinden dolayı, paleografya bilim dalı çok önemli bir yere sahiptir. Geçmişteki bir olay döngüsünün belgeleri, kalıntılardan bulunsa da, onu inceleyip önemli bilgileri gün yüzüne çıkartmak, paleografya bilim dalının görevidir. Tarihte birçok kültürün yaşadığı bilinmektedir. Kullandıkları alfabeleri çözüp, yazının okunması ve gün yüzüne çıkarılması tarihin olmazsa olmazı paleografyanın görevidir.

Paleografya Biliminin Önemi

İnsanlık tarihi varoluşundan buyana, birçok yerde iz bırakmıştır. Gerek resim gerekse yazı olarak, günümüze kadar gelebilen kanıtlar görülebilmektedir. Zamanla yıpranmış ve yok olmuş bu tarihi kalıntılardan, tarihi olayları, nedenleri ve sonuçları bulmak ve tarihi sıralamayı yapmak, bir devletin geçmişi için çok önemli bir yere sahiptir. Bir devletin geçmişini koruması, tarihine sahip çıkması demektir. Tarih tek bir bilim dalı kullanılarak çözümlenemez bir süreçtir. Bu süreçte, Arkeoloji, coğrafya, sosyoloji, filoloji, antropoloji gibi farklı bilim dallarının kullanıldığını görmekteyiz. Bunun nedeni, tarihte bir olay inceleniyorsa, o olayın yaşandığı yer, kişiler, kullanılan yazılar, alfabeler ve olayın yaşandığı coğrafi bölge gibi o kadar çok unsurları barındırmaktadır ki, her bölüm kendi alanını kapsayan kısmı detaylı olarak araştırmaktadır.

Ortaya çıkan sonuçlar doğrultusunda, tarih hakkında doğru bilgi sahibi olunabilmektedir. Paleografya burada çok önemli bir yere sahiptir. Bir olayın veya tarihin geçmişi hakkında, hangi alfabenin kullanıldığı, nasıl yazıldığı hakkında bilgi vermektedir. Bulunan yazılı kaynaklar okunarak, tarih hakkında birçok bilgi vermektedir. İnsanoğlu yaşadığı her dönemde kendi anlayacakları dilleri kullanarak, iletişim kurmaya çalışmışlardır. İletişim sayesinde ticaret ve sosyal hayatlarını geliştirmeyi başarmışlardır. Bu sayede de geçmişten günümüze aydınlatıcı kanıtlar bırakmışlardır.

 

Share

ozan

..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir