Paraben nedir? Parabenin İnsan Sağlığına Zararları Nelerdir?

Günümüzde doğal yaşam ve doğal beslenme gittikçe zor hale geldi. Artan nüfus ve tüketim çılgınlığı üretimde doğallığı bozdu. Artık herseyi hızlı ve seri üremeye başladık. Doğallık kayboldu yerini yapaylık ve sanallık aldı. Günlük hayatta kullandığımız kozmetik ürünleri, ilaçlar, cilt bakım ürünleri, gıdalar ve temizlik ürünlerinde paraben kullanılır. Uzmanların ısrarla uzak durun dediği paraben nedir? İnsan sağlığına zararları nelerdir? Yazı dizimizde bu sorulara cevap bulabileceksiniz.

Paraben bir koruyucu madde olup ürünlerin raf ömrünü uzatır. Ürünlerde zararlı bakteri ve mantar oluşumunu engeller. Düşük maliyetli olduğundan, birçok kozmetik ve kişisel bakım ürününde kullanılır. Kozmetik ürünlerinin arka etiketlerinin üzerinde methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben ya da benzylparaben isimleri varsa o üründe paraben bulunuyor demektir. Ürünlerin içinde birden fazla paraben kullanılır. Mikroorganizmaların geniş etki alanlarına karşı koruyucudur. Bu yüzden diğer koruyucu maddelerle de birlikte kullanılır. Karışımların içinde düşük seviyede kullanılan parabenin aktivasyonu, koruyucunun da aktivasyon süresini uzatır.

Kozmetik ürünlerin içinde yüzde 0,01 ile yüzde 0,3 arası oranda paraben bulunur. Paraben ürünü bozulmaya karşı dayanıklı hale getirir. Paraben zehirli bir maddedir. Deride egzama, tahriş gibi alerjik reaksiyonlara yol açar. Uygulandığı bölgenin yüzeyinde kalmaz; cilde, dokulara, kana ve idrara geçer. Yapılan araştırmalar sonunda, meme kanseri olan kadınlardan alınan tümör örneklerinde paraben olduğu tespit edilmiştir. Parabenler vücuttaki hormonal reaksiyonları artıran kimyasal bileşikler içerir. Memedeki yağ oranı arttıran paraben vücuttaki toksinlerin memede birikmesine neden olur.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir