Periyodik Tablonun Tarihsel Gelişimi

Periyodik tablonun veya cetvelin tarihsel gelişimi nasıl olmuştur hangi bilim adamları bu önemli gelişmeye katkıda bulunmuştur?

Periyodik Tablonun Tanımı

Çeşitli fen bilimlerinde kullanılan elementler atom numaralarına göre az olandan yüksek olana doğru sıralanır. Bu sıralama sonucunda benzer özellikte olan elementlerin alt alta gelmesi ile periyodik tablo yani periyodik sistem meydana gelmektedir.

Periyodik Sistemin Gelişimi, Değişimi ve Tarihçesi

Elementlerin deney yolu ile keşfedilmesi 1649 yılında Hennig Brand bilim insanının fosforu bulmasıyla beraber başlamıştır. 1869 yılına kadar toplamda 63 element bulunmuştur.

Antoine Lavoisier 

Doğum 1743, ölüm 1794. Elementlerin farklı özelliklerine ve benzer özelliklerine göre bölümlere ayrılması işlemi Lovoisier  tarafından yapıldığı tam emin olunmamakla birlikte bilinmektedir. Lovoisier 18. Yüzyılın sonlarında  33 farklı maddeyi element olduğu varsayarak metaller ve ametaller olarak sınıflara ayırmıştır. Ancak bu maddelerden bazılarının gelişen bilimsel süreç içerisinde element olmadığı, bileşik ya da karışımlar olduğu anlaşılmıştır.

Johann Wolfgang Döbereiner 

Johann Wolfgang Döbereiner aralarında birbirine yakın kimyasal özelliklerin olduğu elementleri atom kütlelerine göre üçlü gruplara bölmüştür. Bu üçerli gruplar (Ca, Sr, Ba), (Cl, Br, I), (S, Se, Te) şeklindedir. Bu gruplandırmada ortadaki elementin atom kütlesi, diğer iki elementin atom kütlelerinin ortalamasına eşit olduğuna dikkat çekmiştir. Döbereiner sınıflandırması triadlar (üçlüler) kuralı olarak bilinir.

De Chancourtois 

Elementleri benzer fiziksel ve kimyasal özelliklerine göre sınıflandırarak ilk periyodik sistemi oluşturmuştur. De Chancourtois (Dö Şankortua), oksijenin atom kütlesinden yola çıkarak bir silindirin çevresini 16 birime bölmüştür. Sınıflandırdığı elementleri incelediğinde benzer özelliklerdeki elementlerin bu silindir üzerinde düşey satırlarda gruplandığını görmüştür.

John Newlands

Yaptığı çalışmalar doğrultusunda benzer fiziksel özellikler  gösteren elementleri 11 gruba sınıflandırmıştır. Jonh Newlands elementleri atom kütleleri ile sınıflandırdığında her sekizinci elementin birinci elementle, her dokuzuncu elementin ikinci elementle benzediğini bu döngünün bu şekilde devam ettiğini keşfetti. John Newlands bu kuralı oktav yani sekizli şeklinde tabir edilen bir kuralı olarak tanımladı.

Lothar Meyer 

Lothar Meyer ile Mendeleyev birbirlerinden habersiz olarak elementleri artan atom kütlelerine göre sıraladığında bazı özelliklerin tekrarlandığını görmüştür. Lothar Meyer, Dimitri Mendeleyevle aynı şeyleri söylemiştir.

Dimitri Mendeleyev 

Dimitri Mendeleyev, ünlü bilim adamı artan atom ağırlıklarına göre atomları sınıflandırdığında belli özelliklerin tekrarlandığını görmüştür. Daha sonra o güne kadar bilinen 63 elementi artan atom kütlelerine göre sıralayarak bir periyodik sistem hazırlamıştır.

Dimitri Mendeleyev’in periyodik tablosu toplamda 12 periyot, 8 sütundan meydana gelmektedir. Mendelyev elementleri bu şekilde sınıflandırmıştır.

Dimitri Mendeleyev, hazırladığı periyodik sistemde bazı yerleri henüz keşfedilmemiş elementlerin olduğunu hesaplayarak ve düşünerek boş bırakmıştır. İlerleyen zamanlarda bulunan Se, Ga, Ge gibi elementleri bu sayede tablodaki boş alanlara yerleştirilmiştir.

Dimitri Mendeleyev ayrıca önemli bir görü bildirerek elementlerin özellikleri atom kütlelerinin periyodik fonksiyonudur şeklinde yorum yapmıştır. Periyodik Tablonun Tarihsel Gelişimi.

Henry Moseley 

Henry Moseley, yaptığı çalışmalar sonucunda periyodik sistemde elementlerin atom kütlelerine göre değil, atom numarasına göre sıralanması gerektiğini belirtmiştir. Moseley, böylelikle Mendeleyev’in oluşturduğu periyodik sistemdeki sıralamanın yanlışlığını ortaya çıkarmıştır.

Eşit kütleli ama farklı elementlerin periyodik tablo üzerinde gösterilmesi sorunu elementlerin atom numaralarına göre sıralanması ile çözülmüştür.

Nötr durumda bulundan bir elementin atom numarası o elementin elektron sayısına eşit olmaktadır. Periyodik Tablonun Tarihsel Gelişimi

Share

ozan

..

You may also like...

1 Response

  1. recep dedi ki:

    Notlarımın arasına aldım öğrenci olarak size duacıyım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir