Reddedici Anne ve Baba Tutumları

Çocukların davranışlarının belirlenmesinde belirleyici etkenlerin başında anne ve baba tutumları gelir. Reddeden anne ve baba tutumları çocukların gelişimlerini olumsuz yönde etkiler. Acaba siz de reddeden anne ve baba mısınız? Bunu anlamak için yazı dizimizi dikkatlice okumalısınız.

Reddeden Anne ve Babaların Özellikleri Şunlardır:

Çocuğuna düşmanca bakar ve sürekli bir açığını arar. Çocuğunu ihmal eder onun istek ve arzularını önemsemez. Çocuğunu hor görür, iter ve kakar. Çocuğuna karşı soğuk ve ilgisizdir. Çocuğun ihtiyaçlarını önemsemez ve giderme yoluna gitmez. Çocuğa sık sık üvey evlat muamelesi yapar. Çocukları şefkat, sevgi ve sıcaklıktan mahrum bırakırlar. Çocuklarına karşı eleştirel ve baskıcı tutum sergilerler. Çocukların yaptıklarını beğenmezler ve sürekli eleştirirler. Çocuğun eksikliklerini ve yanlışlarını sürekli yüzüne vururlar. Çocuğun iyi yönlerinden çok olumsuz yönleri üzerinde dururlar. Çocuklarını yeterince sevmezler ve çocuklarını yeterince anlamazlar.

Anne ve Babalar Çocuklarını Neden Reddederler

Çocuk doğarken anne ve baba tarafından istenmemiş olabilir. Çocuğun özürlü olmasından dolayı anne ve baba çocuğu kabul etmekte zorlanabilir. Hayalindeki çocuk profili ile mevcut çocuk profilinin uyuşmaması anne ve babaların çocuklarını reddetmesine neden olabilir. Anne ve babanın anneliğe ve babalığa hazır olmaması da çocukların reddedilmesinin bir diğer nedenidir. Çocuğun anne ve babanın özel yaşamını kısıtlamasından dolayı anne ve baba çocuğu reddedebilir. Çocuğun sevilmeyen birisine benzemesi ve onu andırması da anne ve baba tarafından çocuğun reddedilmesine neden olabilir. Anne ve babanın yaşadığı ruhsal, sosyal, psikolojik, ekonomik çöküntüler çocukların anne ve baba tarafından reddedilmesine neden olur.

Çocuklar Bu Durumdan Nasıl Etkilenir?

Reddeden aile tipinde çocuklar çok hırpalanır. Birçok anne ve baba çocuğa fiziksel ceza vermekten kaçınmaz. Çocuklar dövülür ve fiziksel yönden zarara uğrar. Çocuğun yaramazlıkları hiçbir zaman affedilmez. Çocuğun tüm olumsuzlukları görülür ve sürekli başına kakılır. Çocuklar sürekli çevresinde başka çocuklarla karşılaştırılır. Çocukların olumlu davranışları görmezden gelinir. Çocuğa doğuştan sorunlu, kötü olduğu aşılanır. Çocuklar ancak uslu durduklarında istediklerini elde edebilirler. Tüm bu durum çocukların yaşam enerjisini alır. Çocuklar ağır duygusal ve psikolojik sorunlar yaşar. Kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Kendilerini değersiz ve yetersiz hissederler. Özgüvenleri düşüktür. Ne yaparsa yapsınlar başarılı olamayacaklarını düşünmeye başlarlar. Aileleri tarafından yeteri kadar sevilmediğini düşünüp saldırgan ve olumsuz davranışlar sergilerler.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir