Rejimine Göre Akarsular

Rejimine Göre Akarsular.Rejim, Akarsuların debilerinin bir yıl boyunca yapmış olduğu tüm değişiklileri kapsayan bir kavramdır. Bu kavramda genel anlamda akarsuların ne gibi rejimler içerisinde olduğu incelenmektedir. Günümüzde akarsuların rejimini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. İklim, bitki örtüsü, kar erimeleri, beşeri faktörler ve akarsuyun sahip olduğu toplam uzunluk, bu konuda en etkili faktörler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu faktörler arasında en çok etkileyeni ise iklim faktörüdür. Bu rejimi, yağış rejimi olarak adlandırabilmemiz mümkündür. Günümüzde rejimine göre oluşan akarsular 4 kısımda incelenmektedir.

Düzenli Rejimli Akarsular

Ekvatoral iklimde ve Okyanusal iklimde daha çok görülmekte olan düzenli rejimli akarsular genel olarak sabit olan ve yıl içerisinde debisinde fazla değişim göstermeyen akarsu tipi olarak karşımıza çıkmaktadır. Güney Amerika’nın meşhur ormanlarından biri olan Amazon, Orta Batı Afrika’da yer alan Kongo nehirleri, düzenli rejime sahip olan akarsulara verilebilecek en güzel örneklerdir. Bilindiği üzere Amazon, dünya üzerinde en fazla su taşıyan nehirdir ve Kongo nehri ise Afrika’da en fazla debisi olan nehirlerin başında gelmektedir.

Düzensiz Rejimli Akarsular

Genel olarak yıl içerisinde debisinde belirgin değişiklikler gösteren akarsulara düzensiz rejimli akarsular adı verilmektedir. Ülkemizde söz konusu akarsular bulunmaktadır ve genel anlamda Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Karasal, savan ve muson iklimlerinin hüküm sürdüğü yerlerde, söz konusu akarsulara rastlamak mümkündür. Hindistan’da yer alan Ganj ve İndus nehirleri, bu konuya verilebilecek en güzel örneklerdir.

Sel Rejimli Akarsular

Karasal iklimin hakim olduğu yerlerde, vadileri derin olmamakla birlikte, ilkbahar aylarında meydana gelen yağışlar sonrasında taşma gibi durumlarla sele neden olan akarsulara, sel rejimli akarsular adı verilmektedir. İç Anadolu bölgesinde sıkça rastlanır.

Karma Rejimli Akarsular

Adından anlayacağımız gibi bir yıl boyunca, debisinde birden çok artış veya azalış tespit edilen akarsulara, karma rejimli akarsular adı verilmektedir. Bu akarsuların, karma bir yapıya sahip olmasının en önemli sebebi, uzun boylu olmalarıdır ve bu uzun boylar sebebiyle birden fazla iklim bölgesi ile karşılaşarak, karma rejime sahip olmaktadırlar

Share

ozan

..

You may also like...

1 Response

  1. Yazar Yazar dedi ki:

    Güzel blog başarılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir