Ribozom Görevleri Nelerdir?

Ribozom Görevleri Nelerdir? Biyoloji derslerinin ilk konusundan biri olan ribozom bir hücredir,
bütün hücrelerde olduğu gibi ortak olarak var olan ve protein sentezi üreten organeldir. Bu organeller yaşamsal organlarımıza destek sağlarlar.

Ribozom’un Yapısı?

Ribozomun manası, esasında yaşam birimi bir organel olmasıdır. Bütün hücrelerde bulunur, bunun yanı sıra en küçük organeldir. Protein ve RRNA birleşiminden oluşan ribozom, hücrenin çekirdek yapısında üretilir. Birim olarak bakıldığında ise 2 birimdir ve zar yapısı mevcut değildir. İki birimden oluşuyor olması, bu hücreyi ribozom haline dönüştürür. En küçük diğer bir birim olan alt birim RRNa olarak adlandırılırken, en büyük birim olan ise protein olarak adlandırılıp kodlanmıştır.

Ribozomun Görevleri Nelerdir?

Proteinlerin ve enzimlerin, sentezlenme hadisesini ve onlardan yarar almayı sağlar.
Ribozomlar, sürekli bir şekilde yapılan protein sentezleme esnasında, polizomları oluşturur.
Bir hücrenin, sağlıklı ve sürdürülebilir bir hücre olarak yaşamını sürdürmesi için ribozoma ihtiyaç duyulur. Bunun da nedeni enzimlerin varlığıdır. Enzimin bulunduğu bez hücrelerinde, tekrar enzim salgısı yer aldığı için ribozom bu yapıda yoğun bir şekilde kendini göstermektedir. Sağlıklı bir hücrenin, sağlıklı bir şekilde yaşaması ve çevreye uyum sağlamasının en mühim artısını ribozom oluşturur. Ribozom, en ufak hücre yapısında yer alıyor olsa da, yaşam için ve organeller için oldukça önemli bir hücre birimidir.

Ribozomlar Nerede Bulunur?

Ribozomlar, hücre içerisinde bir organel ile bağlantılı yada serbest bir şekilde görülür. Bağlantılı olarak E.R ve çekirdek zarı üstünde serbest olduğu durumlarda ise sitoplazma sıvısı kloroplast ve mitokondri organellerinde bulunur. Hücrelerde iki değişik büyüklükte ribozom vardır. Bunlar 70 ve 80 ribozomlarıdır.

Zarsı bir organel olmayan en küçük birim hücresinin içerisinde protein ve RRNA yer bulunur. Virüs haricinde tüm hücrelerde ribozom bulunur. Proteinler hücrelerin yapı taşı olduğundan dolayı oldukça önemlidir. Yaradılış icabı her organın bir görevi olduğu gibi ribobozomunun da bir görevi vardır, o görevde protein sentezi yapmaktır. Bu sayede hücre yenilenmesi ve sağlıklı bir yaşam koşulu olan yapı taşlarımı kuvvetlendirerek sağlıklı bir yaşam sağlar. Protein sentezi yapılmadığı takdirde, alt birimler ayrılarak işlevsel bir hale gelebilmek için yeniden birleşirler. Bilim sayesinde hücre ve organellerin yapısını ve görevlerini son teknoloji ile yapılan araştırmalar sayesinde en ince ayrıntısına kadar bilinmekte ve yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir