Sanayi İnkılabı Osmanlı Devletini Nasıl Etkilemiştir?

Sanayi İnkılabı Osmanlı Devletini Nasıl Etkilemiştir?

Sanayi İnkılabı Nedir?

İlk olarak İngiltere ile başlaya ve sonrasında diğer tüm Avrupa ülkelerine yayılan önemli olayların başında Sanayi İnkılabı gelmektedir. Sanayi inkılabı başladıktan sonra, dünya üzerinde birçok şeyin değiştiğini söylemek mümkündür. Sanayi inkılabı sayesinde , artık insan gücü yerini makine gücüne bırakmaya başladı ve seri üretimler hızlı bir şekilde arttı. Buhar gücüyle çalışmakta olan birçok makine, haliyle petrolünde önemini büyük ölçüde arttırdı.

Sanayi İnkılabının Nedeni?

Avrupa’da gerçekleşen Rönesans ve Reform hareketleri sonrasında, özgür düşünce, bilim ve teknik alanda, büyük ilerlemeler meydana geldi. İnsanlara daha fazla özgürlük tanındığı ve daha fazla imkanın sağlandığı bu dönemde, Avrupa son derece büyük bir kalkınmayla, adeta şahlandı. Öte yandan Avrupalı ülkelerin, coğrafi keşifleri ve daha büyük alanlara açılmalarıyla birlikte, sömürgecilik faaliyetleri giderek arttı. Avrupa ülkeleri, bu faaliyetler sonucunda arkasına herhangi bir çaba göstermediği halde, ekonomik ve hammadde gücü aldı. Avrupa’nın gelişmesi ve büyümesi gibi durumlar Sanayi inkılabının nedeni olarak görüldü. Sömürgecilik faaliyetleri olsun, diğer hareketlenmeler olsun ve daha birçok konuda büyük bir destek gören Avrupa, teknik açıdan gelişmesiyle birlikte üretim faaliyetlerini daha hızlı bir şekilde arttırdı. Bu sayede önlenemez bir güç elde etti.

Sanayi İnkılabı Osmanlı Devletini Nasıl Etkilemiştir?

Sanayi inkılabının gelişmesiyle ve gerçekleşmesiyle birlikte, Osmanlı Devleti, çöküş konusunda daha da hızlandı. Osmanlı, Avrupa’da yaşanan gelişmelere ayak uyduramadı. Bu nedenle Sanayi inkılabının Osmanlı üzerindeki etkileri son derece olumsuz yönde oldu. Dış ticaret dengesinde ciddi  bozulmalar meydana geldi. Osmanlı’nın kendi içinde yapmış olduğu üretimler, Avrupa ülkeleriyle yarışamadı ve makineleşme konusunda geri kalan Osmanlı, kısa süre içerisinde çökmeye başladı. Ekonomik veriler haliyle daha da çok olumsuz yönde sonuç vermeye başladı. Avrupalı devletler, Osmanlı Devleti’ne büyük bir pazar gözüyle baktı ve bu pazarda son derece etkili oldu. Bu nedenle dışarıdan alım ve dışarıya bağlılık büyük bir oranda arttı. Lonca teşkilatı ortadan kalktı ve bu nedenle ekonomik sorunlar boy göstermeye başladı. İşsiz sayısında büyük bir artış gözlemlendi, bu durumda devletin siyasal anlamda çöküşüne neden oldu.

Sanayi İnkılabının Genel Sonuçları

Öncelikle, üretimde kullanılan aletlerin veya el makinelerinin yerini, seri üretim sağlayan makineler aldı. Üretimde büyük bir artış gözlemlendi ve uluslararası ticaret büyük ölçüde arttı. Şirket oluşumları artmaya başladı ve ortaya büyük sermaye birikimleri çıktı. Fabrikaların kurulmasıyla birlikte işçi sınıfı gibi yeni bir sosyal sınıf oluştu. Göç olayları arttır ve kırsal alanda yaşayan insanların sayısı arttı. Hammadde ve pazar arayışları artınca, ülkeler arası büyük bir rekabet ortaya çıktı. İşsizlik oranı büyük bir hızla arttı ve buna bağlı olarak teknolojik alanda artış görüldü. Uluslararası etkileşimlerin artması, Sosyalizm ve Liberalizm gibi akımların ortaya çıkması, genel anlamda Sanayi inkılabının sonuçları olarak karşımıza çıktı.

Share

ozan

..

You may also like...

2 Responses

  1. Sagliksokagi dedi ki:

    Sanayi inkilabi osmanlida gec anlasildi. Dolayisiyla diger ulkeler inkilabin etkisiyle epey yol almisken osmanli eski guclu gunlerinden cok uzaklasmisti.keske zamanjnds geniliklere bu denli kapali olmayip diger sanayilesen ulkelere ayak uydurulabilseydi.

  2. Ghost dedi ki:

    Sanayi inkılabı Osmanlı Devletini nasıl etkilemiştir konusunu araştırıyordum yazınızdan sonra anladım ki sanayi devrimine yetişememek Osmanlı Devleti açısından kötü olmuş ödevime yardımcı olduğunuz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir