Sert Karasal İklim

 

Sert karsal iklim özellikleri nedir,bitki örtüsü,yağış rejimi,sıcaklık ortalaması,sıcaklık farkı nedir ve görüldüğü yerler nerelerdir?Sert karasal iklim dünya üzerinde yaşanan en zorlayıcı iklimlerden birisidir.Sert karasal iklim karasal iklime göre daha soğuk bir iklim tipidir.Bu iklim tipinin görüldüğü yerlerde hayat insanları oldukça zorlar.

Görüldüğü Yerler; Sert karasal iklim dünya üzerinde kuzey yarım kürede 40 ile 65 enlemleri arasında karaların iç kesimlerinde ve deniz etkisinden uzak bölgelerde görülen bir iklim tipidir.Ülke ve bölge olarak da Sibirya,Doğu Avrupa ve Kanada da görülmektedir.

Sıcaklık Ortalaması; Sert karasal iklim sıcaklık ortalaması oldukça düşük bir iklimdir.Sıcaklıklar -10 derece ile 20 derece arasında iklimlere göre değişir.

Yıllık Yağış Miktarı; Sert karasal iklim yıllık yağış miktarı 500 ile 600 mm arasında seyir etmektedir.

Bitki Örtüsü; Sert karasal iklim bitki örtüsü tayga isimli iğne yapraklı bitkilerde oluşan ormanlardır.Bunun dışında karasal iklimin bitki örtüsü bozkırlarda mevcuttur.

Yetişen Tarım Ürünleri; Sert karsal iklimde soğuğun etkisinden dolayı pek fazla bitki yetişmez.Bazı tarım ürünleri arpa,buğdaydır.Bu tarım ürünleri de soğuğa dayanıklı olduğundan yetişebilmektedir.

Sert karasal iklimin görüldüğü yerlerde hayvancılık gelişmiştir.Bunun nedeni yazın yağış alan bu bölgelerde çayırların yeşillenmesi ve hayvanların ot ihtiyacı çekmemesidir.Türkiye’de Kars ve Erzurum’da yaşanan iklimde sert karasal iklime örnektir.

Share

ozan

..

You may also like...

2 Responses

  1. Kerimcan Durmaz dedi ki:

    Çok güzel bir paylaşım olmuş bilgiler süper.

  2. Kerimcan Durmaz dedi ki:

    Güzel yazı eline sağlık ayol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir