Tundra İklimi ve Özellikleri

Tundra İklimi ve özellikleri. Nerelerde Görülür,Özellikleri Nelerdir,Sıcaklık Ortalaması Kaç Derece,Yağış Miktarı Ne Kadar,Bitki Örtüsü Nedir?Tundra iklimi hakkında bilinmesi gereken bilgiler.

Görüldüğü Yerler; Tundra iklimi dünya üzerinde kuzey yarım kürede olmak üzere  60 ile 75 derece paralelleri arasında bulunur.Bu bölgelerden bazıları şunlardır;

  • Kanada’nın kuzeyi,
  • İzlanda,
  • Grönland,
  • Kuzey Sibirya bu bölgelerdir.

Sıcaklık Ortalaması; Sıcaklık miktarı kutuplar kadar olmasa da oldukça soğuktur.Kış mevsiminde sıcaklık -30 ve -40 civarına kadar düşerken yaz aylarında 10 derece ve civarında seyir eder.

Yıllık Yağış Miktarı; Tundra iklimi yıllık yağış miktarı 250 mm kadardır.

Bitki Örtüsü; Tundra iklimi bitki örtüsü iklimin adını da aldığı tundra adındaki kurakçıl çalılar ve yosunlar oluşturmaktadır.

Sıcaklık Farkı; Tundra ikliminde yıllık sıcaklık farkı 50 dereceyi bulmaktadır.

Yetişen Tarım Ürünleri; Tundra ikliminde pek fazla bitki yetişmez bunun sebebi tundra iklimi yaşanan yerlerde yılın büyük bir bölümünde yeryüzü kar ile kaplı olmasıdır.Bunun dışında yaz aylarında havanın ısınıp eksilerden kurtulduğunda kışın yağan karların erimesi ile toprak bataklık durumuna geçer.Bunun dışında ufak tefek seralar ile üretim yapılmaya çalışılır fakat ülke nüfuslarına yetmediği için ithal tarım ürünleri alınır.Bunun en güzel örneği Rusya’nın Türkiye’de yetişen domates,limon,mandalina,portakal ve Akdeniz’ bölgemizde yetişen sera ve turunçgil ürünlerini ithal etmesidir.

Tundra ikliminin görüldüğü yerlerde ekonomik faliyet balıkçılıktır.Bu iklimin görüldüğü yerde halk geçimini balıkçılık ile sağlamaktadır. Tundra İklimi ve özellikleri.

Share

ozan

..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir