Türkiye Dilsiz Haritası

Coğrafya kategorimiz için hazırladığımız Türkiye dilsiz haritası paylaşımımızda tam olarak aradığınızı bulacaksınız. Bu paylaşım ile ülkemizin coğrafi konumu ile ilgili birçok önemli bilgiye ulaşacaksınız.

Türkiye dilsiz haritası, Türkiye’nin sadece sınırlarının çizili olduğu boş beyaz haritadır. Aşağıda Türkiye’nin matematik konumu ve çeşitli özellikleri ile ilgili açıklamalara yer verdik, ardından sayfanın en altında Türkiye dilsiz haritasına ulaşabilirsiniz.

Türkiye Dilsiz Haritası ve Türkiye Hakkında;

Türkiye Cumhuriyeti dünyanın Kuzey Yarım Küresinde, Dünya kıtalarının dağılmadan önceki konumuna en yakın noktada yer almaktadır.

Türkiye’nin matematik konumunu internette araştırdığınızda karşınıza 36° – 42° kuzey enlemleri, 26°-45° doğu boylamları çıkacaktır.

Türkiye dilsiz haritası gözlemlendiğinde görülemeyecek bazı emenler vardır, bunlardan birisi; Türkiye dünyada nadir olarak gözlenen 4 iklimi de aynı anda yaşayan ülkelerden birisidir.

Güneş ışınları ülkemizde düz alanlara dik açı ile ulaşmaz. Buna bağlı olarak düz alanlarda cisimleri gölge boyu hiçbir zaman ‘0’ olmaz.

En doğu ile en batı nokta arasında 76 dakikalık bir zaman farkı vardır.

Kıyı Tipi Marmara Denizi kıyılarında birden fazla kıyı tipi görülmektedir. Örneğin, İstanbul ve Çanakkale Boğazı kıyılarında ria kıyı tipi, İzmit-Yalova arasında enine kıyı tipi, kuzey kıyılarında limanlı kıyı tipi görülür.

Türkiye dilsiz haritası incelendiğinde görebileceğiniz gibi Türkiye’nin sınır komşuları Nahçivan (Azerbaycan),  Irak, Suriye, Yunanistan, İran ve Bulgaristan’dan oluşmaktadır.

Ülkemizin Güneybatı Anadolu kıyılarındaysa ria tipi kıyı etkili olmaktadır.

Ayrıca Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrilidir. Stratejik konumu ise oldukça önemlidir. Bulunduğu yerin kuzeydoğusu doğalgaz bakımından (Hazar Havzası), Bulunduğu bölgenin güneydoğusu petrol (Musul-Kerkük) zenginidir. Ayrıca Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kesiştiği noktada bulunmaktadır.

Share

ozan

..

You may also like...

1 Response

  1. Berkan dedi ki:

    Aslında yazınızda sadece dilsiz haritasını anlatmamışsınız insanları da bilinçlendirerek dilsizler için yapılabilecek şeyler için bir çağrışım oluşturmuşsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir