Türkiye’de Deprem Riskinin Fazla ve Az Olduğu Yerler

Coğrafi yapısı ve yer şekillerinden Türkiye’de deprem riskinin fazla ve az olduğu yerler bulunmaktadır. Bu bölgeler ise fay hatlarına göre şekillenmekte ve risk faktörü taşımaktadır. Arap ve Afrika levhalarının ülkemiz coğrafyasını sıkıştırmasından ötürü, ülkemizde çeşitli fay hatlarının oluştuğunu söylemek doğru olacaktır. Bu konuda Kuzey Anadolu fay hattı, yaklaşık 1500 kilometrelik uzunluğu ile dikkat çekmektedir. Söz konusu Kuzey Anadolu hattının, Soros körfezinden başladıktan sonra Bolu, Çankırı, Erzincan ve Tokat üzerinden Van’a kadar uzandığını görebilmek mümkündür. Hal böyle olunca Türkiye’de deprem riskinin fazla olduğu yerler olarak, söz konusu fay hattının geçtiği noktaları saymak doğru olacaktır. Öte yandan bu fay hattına ek olarak, Doğu Anadolu fay hattı, ülkemizde yer alan bir diğer hattır. Doğu Anadolu fay hattı, Hatay’dan itibaren, Kahramanmaraş, Adıyaman, Malatya, Elazığ, Bitlis ve Bingöl’e kadar devam etmektedir. Yine söz konusu fay hattının geçtiği bölgeleri Türkiye’de deprem riskinin fazla olduğu yerler olarak nitelendirmek söz konusu olabilmektedir.

Türkiye’de deprem riski taşıyan birçok bölge bulunmasına karşın, aksine fay hattından uzak ve herhangi bir deprem riski taşımayan birçok bölge bulunmaktadır. Bu bölgeler, Türkiye’de deprem riskinin az olduğu yerler olarak büyük önem taşımaktadır. Ülkemizdeki bir diğer fay hattı ise Batı Anadolu fay hattı olarak bilinmektedir. Bu fay hattı birden fazla fayı içerisinde bulundurmaktadır ve söz konusu faylar birbirine paralel bir yapıda bulunmaktadır. Yani genel olarak bakıldığı zaman Türkiye’de deprem riskinin fazla ve az olduğu yerler konusunda, orantılı bir dağılımın gerçekleştiğini görebilmek mümkündür. Deprem konusunda herhangi bir risk taşımayarak son derece güvenli olan birçok bölge bulunmaktadır. Türkiye’de deprem riskinin az olduğu yerler olarak; Karadeniz kıyıları, Mardin civarı, Konya çevresi ve Tuz gölünün güney bölgeleri, Taşeli Platosu ve Ergene Havzası gibi yerler karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde deprem riski taşıyan bölgelerde ve herhangi bir deprem riski taşımayan bölgelerde, inşaat sektörünün de büyük farklılıklar taşıdığını görebilmek mümkündür. Öte yandan fay hatlarının jeotermal enerji kaynakları ile paralel olarak konumlandığını unutmamak gerekmektedir.

Share

ozan

..

You may also like...

3 Responses

 1. Selin dedi ki:

  Ülkemizin bulunmuş olduğu coğrafi de maelesef depremler çok canımızı yakmakta. Özellikle benim hatırladığım kadarıyla Erzincan ve İstanbul depremleri. Ama maelesef yine de depreme dayanıksız ve sık konutlar yapılmakta. Umarım atılan önlemlerin adımları daha fazla olur.

  • mehmet kaptan dedi ki:

   Yorumunuz için teşekkürler… İstanbul depremi oldukça büyüktü Allah bu tarz doğal afetlerden korusun.

 2. ahmet dedi ki:

  Jeofizik okuyan birisi olarak malesef ülkemizin gerçeği bu ve bunumla yaşamak zorundayız. Gerekli önlemleri almalıyız kesinlikle .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir