Türkiye’de Devlet Kontrolünde Yetiştirilen Tarım Ürünleri

Türkiye’de Devlet Kontrolünde Yetiştirilen Tarım Ürünleri; Devlet veya devletler zaman zaman bazı tarım ürünlerini farklı nedenlere bağlı kendi kontrolünde yetiştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bunun en nihai nedenine baktığımızda vatandaşlarının yararlarını gözetmek olduğu görülmektedir. Devlet kontrolünde yetiştirilen tarım ürünleri; Şekerpancarı, Pirinç( Çeltik), Tütün, Kenevir, Haşhaş ve Keten’dir.

kenevir

Bu Tarım Ürünleri Neden Kontrol Altında Yetiştirilmektedir?

Bu tarım ürünlerine baktığımızda kimi insana hastalık yapıcı nedenler oluşturmaktadır. Kimisi ise direk insan hayatını çökertmektedir. Bu nedenlerle devlet müdahale etmek zorundadır. (Sosyal Devlet İlkesi) Pirinç(çeltik) ekim alanlarının sulak veya bataklık yerler olmasından dolayı sivrisinek çoğalmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak ta sıtma hastalığı baş göstermektedir. Kısıtlama ile bu minimum düzeye düşürülmektedir. Şekerpancarı, şekerpancarı fabrikalarını kontrol altına alabilmek için kaliteli ve sorunsuz ürünler elde edebilmek için kısıtlanmıştır. Tütün, bakıldığında hemen her bölgede yetişebilme imkanı varken devlet kısıtlama getirerek kaliteli ürün almayı hedef edinmiştir. Bu nedenle kısıtlama getirip en kaliteli ürünleri elde etmektedir.

Kenevir, Keten ve Haşhaş Neden Kısıtlanan Tarım Ürünleri Arasında Yer Alır?

Devlet bu üç tarım bitkisine yukarıdaki bitkilerden daha fazla dikkat etmektedir. Çünkü bu üç bitki türü uyuşturucu madde yapımı için kullanılmaktadır. Bu da Sosyal Devlet gereğince devletin vatandaşını düşünmesi gerekmektedir. Kısıtlama bu yüzdendir. Belirli yerlerde yetişmektedir. Medikal olarak kullanılabilmektedir. Bu ürünlerden Haşhaş yemek çeşitlerinde baharat niyetine kullanılabilmektedir. Bunun dışında kaçak yollarla bu tarım ürünlerini yetiştirip satışını yapabilmektedirler. Devlet tüm bunlara adeta savaş açmıştır. Vatandaşın hayatı ve yaşam kalitesi her şeyden önemlidir.

 

  1. Arkadasımın yetiştirmek istediği ürün devlet tarafından denetimliymiş yazınızı okuyunca vazgeçti .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir