Türkiye’de Etkili Olan Rüzgarlar

Türkiye’de etkili olan yerel rüzgarlar hangileridir,nelerdir,özellikleri ve estiği yön neresidir?Türkiye’ye birçok yönden farklı etkideki rüzgarlar esmektedir.Bunlardan bazıları geldi yöne bağlı olarak sıcaklığı artırırken bazıları da sıcaklığı düşürür.Türkiye’ye Kuzey yönünden esen rüzgarlar sıcaklığı düşürürken Güney yönünden esen rüzgarlar sıcaklığı artırır. Bunun nedeni Türkiye’nin kuzey yarım kürede yer alması ve kuzeyindeki bölgelerin soğuk güneyindeki bölgelerin sıcak olmasından kaynaklanır.

Kuzeyden esen rüzgarlar Karayel,Poyraz ve yıldızdır.Güneyden esen rüzgarlar ise Lodos,Kıble ve Samyelidir.

Karayel: Türkiye’ye kuzeybatı tarafından esen bir rüzgardır.Genellikle kış mevsiminde etkili olan bir rüzgardır.Sıcaklığı düşürür fakat kar yağışlarına engel olur.Ayaz dediğimiz soğuk havayı yaşatır kısacası.Ülkemizin Batı Karadeniz ve Marmara bölgelerini etkisi altına alır.

Poyraz: Kuzeyden esen diğer rüzgarlar gibi poyrazda sıcaklığı düşürücü bir özelliğe sahiptir. Sibirya Yüksek Basınç alanından Türkiye’ye soğuk bir Kutup havası getirir.Kışın estiğinde ayaz yazın estiğinde serinletici bir hava özelliği vardır.Ülkemize Kuzeydoğu bölgesinden eser,Erzurum ve Kars bölgesini etkisi altına alır.

Yıldız: Türkiye’ye kuzeyden esen bir rüzgardır.Kuzeyden estiği için soğutucu bir özelliğe sahiptir.Yazın ise sıcak havalarda insanların serinlemesine yardımcı olur.Yıldız ismini balıkçılar vermiştir,nedeni ise kutup yıldızından dolayıdır.Etkili olduğu dönemlerde deniz ulaşımına sorun çıkarır.


Samyeli: Türkiye’ye güneydoğu bölgesinden Irak ve Suriye’den eser.Güneyden geldiğinden dolayı sıcak,kuru ve kavurucu bir özelliğe sahiptir.Diğer ismi keşişleme rüzgarıdır.Ülkemizde Güneydoğu Anadolu bölgesini etkisine alır.Çöl bölgelerinden estiğinden dolayı bu bölgelerde aşırı buharlaşmanın etkisi ile aşırı kuraklığa yol açar.Kuraklığı gidermek amacı ile GAP projesi yapılmıştır.


Lodos: Türkiye’ye güney batıdan esen bir rüzgardır.Güney rüzgarlarından birisi olduğundan dolayı sıcak bir etkisi vardır.Türkiye’de Akdeniz Bölgesinin batısını Ege ve Marmara bölgelerini etkisi altına alır.Denizciler tarafından pek fazla sevilmeyen bu rüzgar esmeye başladığında aşırı büyük hızlara ulaşabilir ve eserken kendisi ile beraber nemde getirir buda aşırı yağışlara hatta sellere bile neden olabilir.


Kıble: Türkiye’ye güneyden esen bir rüzgardır.Güneyden estiği için sıcak bir özelliğe sahiptir.Eserken kendisi ile beraber nemde taşır bu yüzden Akdeniz ve çevresinde yağışlara ortam hazırlar.

Share

ozan

..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir