Türkiye’deki Milli Parklar

Türkiye’deki Milli Parklar. Ülkemizin doğal güzellikleri arasında Türkiye’deki Milli Parklar ayrı bir öneme ve güzelliğe sahiptir. Türkiye’deki milli parklar şu şekildedir.

Aladağlar Milli Parkı, Altın Beşik Mağarası Milli Parkı, Altındere Vadisi Milli Parkı, Altınpark, Ölüdeniz Milli Park Sahara Karagöl Milli Parkı, Atatürk Kültür Parkı.

Beydağları Sahil Milli Parkı, Cemre Parkı, Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Millî Parkı, Dilek Yarımadası Milli Parkı, Elli Yıl Parkı Fener Parkı.

Troya Milli Parkı, Truva (Troia) Milli Parkı, Uludağ Millî Parkı, Yedigöller Milli Parkı, Yozgat Çamlığı Milli Parkı Yüz Yıl Atatürk Parkı, Güllük Dağı Termessos Milli Parkı, Güllük Dağı Termessos Milli Parkı, Güven Parkı, Hatila Vadisi Milli Parkı, Kaçkar Dağları Milli Parkı, Kafkasör Ormanici Dinleme Yeri.

Karaalioğlu Parkı, Karagöl Sahara Milli Parkı – Sahara Yaylası, Karatepe Aslantaşı Milli ParkıKazdağı Milli Parkı, Abant Gölü Milli Parkı, Alacahüyük Milli Parkı, Kazdağı Milli Parkı Hasan Boğuldu, Kızıl Dağ Milli Parkı, Kovada Gölü Milli Parkı Köprülü kanyon Milli Parkı, Kuğulu Parkı, Kurtuluş Parkı.

Kuş Cenneti Milli Parkı, Küre Dağları Milli Parkı, Mavi Göl Rekreasyon Alanı, Nemrut Dağı Milli Parkı, Olimpos Beydağları Milli Parkı, Gelibolu Yarımadası Tarihî Millî Parkı, Gökçek Parkı, Göreme Tarihî Millî Parkı, Soğuksu Milli Parkı, Tek Tek Dağları Milli Parkı, Tophane Parkı.

Türkiye’nin Milli Parkları
Milli Parklar ve Özellikleri

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı’na Adana ili Kadirli ilçesinden ulaşım sağlanmaktadır. Bu milli parkta meşe, kızılçam gibi bitki türleri bulunmaktadır. Ceyhan nehrinde ise tilki, tavşan, keklik gibi hayvanlar bulunmaktadır. Bu park alanı Bizans döneminde yerleşime açılmıştır. Tapınağın etrafında sanat değeri taşıyan süslü ve  renkli mozaikler bulunmaktadır.  Bunlar parkın peyzaj özelliği taşımasını sağlamaktadır. Konaklama yapmak  isteyenler çadır kullanabilmektedir.
Kuşcenneti Milli Parkı Balıkesir-Manyas Gölü’nde yer almaktadır. Kuşların yaşamı ile ilgili ilgi çeken unsurlar gözetleme kulesinden gözetlenebilmektedir. Kuşlar hakkında ayrıntılı bilgi ise müze tarafından verilmektedir. Yiyecek hizmeti yoktur. Konaklama yapılamamaktadır. Bu milli parka birkaç kilometre uzaklıkta kalan konaklama yerlerinde konaklanabilir. Türkiye’deki milli parklar temiz ve bakımlı olmaları ile ön planda yer almaktadır.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı İç Anadolu Bölgesi’nin Yozgat ilçesinde bulunmaktadır. Otel bulunduğu için birçok ihtiyaç karşılanmaktadır. Çamların benzerlerinin sadece Kafkas taraflarında olduğu söylenmektedir. Gelenler için çok iyi bir dinlenme yeridir.  Soğuksu Milli Parkı Ankara ili Kızılcahamam ilçesine çok yakındır. Günübirlik olarak gerçekleştirilen faaliyetler birçok aktiviteye uygundur. Park, içerisinde müze ve tiyatro bulundurmaktadır. Otel mevcuttur. Türkiye’deki Milli Parklar‘ın özelliklerini anlatmaya devam ediyoruz.

Ankara’daki izci grupları burayı kamp alanı olarak tercih etmektedir.  Yedigöller Milli Parkı Bolu ili Mengen ilçesinde bulunmakta olan bir parktır. Parkın içerisinde karaçam, meşe, kayın gibi bitkiler gölü çevrelemiştir. Tarihi yerler, eşsiz güzellikteki bitki çeşitliliği, şelalelerin görüntüsü gelenleri büyülemektedir. Karaçam Anıt Ağacı da park sınırlarındadır. Çeşitli aktiviteler yapılmasına uygundur ve bu aktiviteler düzenli olarak yapılmaktadır.  Uludağ Milli Parkı Marmara Bölgesi Bursa ilinde bulunmaktadır. Parkta bulunan oteller bölgesi gelen ziyaretçilere
birçok imkan sunmaktadır. Spil Dağı Milli Parkı Manisa ilinde bulunmaktadır. Dağcılık sporları, doğa yürüyüşleri yapılan aktiviteler arasındadır. Türkiye’nin milli parkları kendilerine özgü birçok özelliği barındırmaktadır ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

 

Share

ozan

..

You may also like...

3 Responses

  1. Ahmet dedi ki:

    Ülkemiz taribi, doğal güzellikleriyle bir cennet.Gezip görmemiz gereken çok sayıda Milli Park var..

  2. Çetin TÜRK dedi ki:

    Bence her Türk genci bu tür yerleri gidip görmeli.bu konuda da destek verilmeli. Ayrıca isim rehberi niteliğinde olmuş.

  3. ahmet dedi ki:

    Bilmeyen kişiler için çok iyi bir yazı ben bile bazıları bilmiyordum . Çok iyi gezi rehberi gibi olmuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir