Türkiye’nin Coğrafi Bölgelerinin Yüzölçümleri

Türkiye’nin Coğrafi Bölgelerinin Yüzölçümleri. Türkiye coğrafi bölge olarak, 7 bölgeden oluşmaktadır. Her bölge kendi içerisinde belli yüz ölçümüne ve belli bitki örtüsüne sahiptir. Bunun nedeni, coğrafi konum olarak bulunduğu bölgenin, matematik konumu gereği iklim ve sıcaklık değişiminden kaynaklanmaktadır. Her bölgenin kendine ait bitki örtüsünden kaynaklı, nüfus yerleşim bölgeleri bulunmaktadır. Akdeniz, Karadeniz, Ege, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu, Marmara bölgesi ve İç Anadolu bölgesi olarak bölgelere ayrılmıştır. Türkiye’nin coğrafi bölgelerinin yüzölçümleri arasında 171.000 kilometre kare ile en büyük yüzölçümüne sahip bölgesi, Doğu Anadolu bölgesidir. İkinci en büyük yüzölçümüne sahip bölgesi, 162.000 kilometre kare ile İç Anadolu bölgesi yer almaktadır. Üçüncü bölge olarak, içerisinde 18 ili barındıran 146.000 kilometre kare ile Karadeniz bölgesi yer alır.

Türkiye’nin Bölgeleri Ve Yüzölçümleri

Akdeniz bölgesi, bölgeler arasında en engebeli bölge olarak bilinmektedir. Yüzölçümü bakımından 4. Sırada, 122.000 kilometre kareye sahiptir. Ege bölgesi koy ve körfez sayıları fazla olan bölgedir. Kıyıda yer alan girinti çıkıntılarının fazla olması, kıyı uzunluğunu küçük gibi gösterse de, kıyı uzunluğu en fazla olan bölgedir. Büyüklük bakımından 5. Sırada yer alırken 85.000 kilometre kare ile gelişmiş bölgelerden biridir. Marmara bölgesi yükseltisi az olan bir bölgedir. Genel olarak bakıldığında büyüklük bakımından 6. Sırada yer almaktadır. Bulunduğu konum gereği ve iklim koşulları gereği, ürün ve iklim çeşitliliğinin fazla görüldüğü bölgedir. Yüzölçümü 67.000 kilometre kareye sahiptir. Türkiye’nin coğrafi bölgelerinin yüzölçümleri arasında en küçük sınırlara sahip bölge, Güney Doğu Anadolu bölgesidir. Türkiye’nin neredeyse petrol üretiminin tamamı bu bölgeden yapılmaktadır.

 

  1. Marmara bölgesi her ne kadar 6.sırada olsa da özellikle İstanbul’u barındırdığı için hem ekonomi hem turizm anlamında bence en değerli bölgemiz. Bilgilendirme için teşekkürler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir