Türklerin Kullandıkları Takvimler

Türklerin Kullandıkları Takvimler nelerdir isimleri.Türkler tarih boyunca birçok takvim kullanmıştır.Bunda değişik bölgelere göç etmeleri ve farklı toplumlardan etkilenmeleri,farklı dinleri kabul etmeleri gibi birçok etken vardır.

12 Hayvanlı Türk Takvimi:


Güneş yılı esas alınan bu takvimi Köktürkler,Uygurlar,Çinliler ve Tibetler tarafından kullanılmıştır.Bu takvimde Türkler her yıla bir hayvan ismi vermiş ve ayları sayılar ile göstermiştir.Bu takvime göre bir yıl 365 gün 5 saattir.

Hicri Takvim:

Ay yılı esas alınan bir takvimdir.Bu takvim tarihte ilk kez Hz. Ömer döneminde oluşturulmuştur.Bir yılı 354 gün olarak alan bu takvim Hicreti başlangıç yılı olarak kabul etmiştir.Türklerde bu takvimle İslamiyete geçtiklerinde tanışmıştır.Günümüzde de dini gün ve bayramlar hicri takvime göre kutlanır.

Celali Takvim:

Bu takvimde güneş yılı esasına göre hazırlanmıştır.Bu takvim şair ve ayriyeten astronom olan Ömer Hayyam tarafından Büyük Selçuklu devleti zamanında Sultan Melikşah tarafından hazırlatılmıştır.Bir sene 365 gün 6 saat olarak alınmıştır.Yılbaşı tarihi 21 Mart olarak belirlenmiştir.Celali takvim Türklerden başka Babürler tarafından da uzun yıllar kullanılmıştır.


Rumi Takvim;

Güneş yılı esasına göre hazırlatılmıştır.Mali işlerde karışıkları çözmek amacı ile 1677 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Miladi Takvim:

Bir diğer ismi Gregoryen takvimidir.Güneş yılına göre hesaplanmıştır.Bir yıl 365 gün 6 saattir.1 Ocak 1926 yılından beri Türkiye Cumhuriyetinde kullanılmaktadır.Miladi takvim aslında ilk kez Mısırlılar tarafından şekillendirilmiştir fakat Romalılar tarafında geliştirilmiş ve tarihe Romalıların eseri olarak geçmiştir.Bu tarihin başlangıcı Hz. İsa’nın doğumudur. Kısaca Türklerin kullandığı takvimler bunlardır.

Share

ozan

..

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir