Ümit Burnu Harita

Ümit Burnu Harita. Bu bölge denize doğru uzanmış olan kayalık bir burundur. Burası denizden yaklaşık olarak 245 metre yüksekliktedir. Genel olan kanı buranın Afrika’nın en güney ucu olduğu yönündeki kanıdır. Ancak Ümit Burnu harita üzerinde incelendiğinde kıtanın gerçek ucunun burası olmadığı görülmektedir.  Afrika kıtasının en güney ucu, Ümit Burnu’nun 160 km güneydoğusunda bulunan Agulhas Burnu’dur. Ümit Burnu, Güney Afrika’da bulunan Cape Yarımadası’nın güneydeki uç noktası olma özelliği taşımaktadır. Haritaya bakıldığı zaman bu bilgiler açıkça görülmektedir. Ümit Burnu’nun koordinat üzerindeki yeriyse 34 21’26” S, 18°28 25″ E şeklindedir.

Ümit Burnu’na Nasıl Gidilir?

Ümit Burnu bilindiği üzere Cape Town bölgesinin uç noktasındadır. Ümit Burnu harita üzerinde incelendiğinde, Cape Town’a gidildiğinde oldukça yakın bir mesafede ulaşılabilecekmiş gibi görünür. Ancak buraya ulaşmak sanılan kadar kolay değildir. Cape Town oldukça güzel bir şehirdir. Hatta burası için Güney Afrika’nın ikinci başkenti denilmektedir. Turistik anlamda herkesin gidip görmesi gereken yerlerin arasındadır. Ancak Ümit Burnu yani Cape Point, Cape Town’ da apayrı bir yere sahiptir.

Ümit Burnu Harita

 

Ümit Burnu zaten her yönüyle oldukça önem taşımaktadır. Bununla beraber Ümit Burnu bir milli parka sahiptir ve oldukça büyük bir alan kaplamaktadır. Burada ev sahibi konumunda olanlar ise Babunlardır. Bir maymun türü olan Babunlar Ümit Burnu’nu kendilerine mesken edinmişlerdir. Cape Town ve Ümit Burnu arası yaklaşık olarak 150 km kadardır. Buradan da anlaşılacağı üzere haritada görüldüğü kadar yakın bir mesafe yoktur. Yolculuk ortalama 2 saat kadar sürmektedir. Ancak en önemli detay Ümit Burnu’na giden bir otobüsün ya da trenin olmamasıdır. Ümit Burnu’na gitmek isteyenler ya araç kiralayacaklardır ya da günübirlik olan turlara katılacaklardır. Genelde turla ulaşım çok daha fazla önerilmektedir. Çünkü hem daha ekonomik ve eğlenceli hem de daha güvenlidir.

Ümit Burnu’nda Yer Alanlar

Ümit Burnu harita üzerinden bulundu ve gidilmeye karar verildi. Peki Ümit Burnu’nda ziyaretçileri neler beklemektedir? Öncelikle her yerde babunların görüleceği kesindir. Ümit Burnu milli parkı son derece etkileyicidir ve oldukça farklı bir floraya sahiptir. Ayrıca milli park içerisinde yer alan fener sayesinde Ümit Burnu’nu yukarıdan görmek mümkündür. Hint okyanusu ile Atlantik okyanusunu birbirinden ayıran ve haritada da bunun açıkça görüldüğü bu burnu yukarıdan görmek oldukça etkileyici olacaktır. Ama en önemli olan şeyse asıl noktaya yani uca yürümektir. Bunun için bir parkur vardır ve parkur sonunda ufak bir çıkış noktası bulunmaktadır. İşte bu uca ulaşıldığında dünyanın bir ucunda olduğunuz hissi sizi sarmalayacaktır. Buradaki duygu haritada baktığınızdan çok daha farklı olacak, bir tarafta Atlantik Okyanusu’nu ve diğer tarafta Hint Okyanusu’nu hissederek göreceksiniz. Haritada parmağınızla dokunarak değil. Ümit Burnu dünyanın en özel yerlerinden bir tanesidir. Bu nedenle Ümit Burnu hakkında, harita üzerinde de gerçekte de her türlü bilgi edinilmelidir.

  1. Ümit burnunun isminin oraya çok nadir insanın ulaşabildiğinden ve oraya ulaşmayı ümit ettiğinden ümit burnu olduğunu biliyorum ama doğruluk derecesi nedir tam bilgim yok

    1. Bende bu şekilde biliyorum, eskiden (Coğrafi keşiflerden önce) çok dayanıklı gemiler olmadığından kolay kolay hiçbir gemi ümit burnuna okyanusu aşıp gidemiyormuş, bu nedenle ümit burnu denilmiş ulaşmak ümit edilerek 🙂

  2. Ümit burnunun ismi nerden geliyor tam anlamadım ama yazınız çok başarılı olmuş. Performans ödevimi kolayca yapabildim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir