Ümit Burnu Nerede? Keşfi ve Konumu

Ümit Burnu Nerede? Güney Afrika’da yer alan Cape Yarımadası’nın güneydeki en uç noktası Ümit Burnu’dur. Cape Yarımadası görülmesi gereken doğal güzelliklere sahip bir yerdir. Bu yarımadanın, denize doğru uzanmış olan güneydeki uç noktası Ümit Burnu’dur. Ümit Burnu denizden yaklaşık olarak 245 metre yüksekliktedir. Ümit Burnu, Afrika’nın en güneydeki noktası olarak bilinir. Bu oldukça yaygın bir kanıdır. Ancak kıtanın gerçek güney ucu Agulhas Burnu’dur ve Ümit Burnu’nun 160 km güneydoğusunda yer almaktadır. Ümit Burnu nerede sorusunu koordinatlar üzerinden soracak olursak, cevap 34 21’26” S, 18°28 25″ E koordinatlarının üzerinde şeklinde olacaktır.

Ümit Burnu

Ümit Burnu Nasıl Keşfedilmiş?

Ümit Burnu nerede sorusuna günümüzde cevap vermek oldukça kolay. Ancak buranın keşfi oldukça uzun seneler öncesine dayanmaktadır. 1488 senesinde Portekizli Kâşif Bartolomeu Dias, Ümit Burnu’nu keşfetmiştir. Keşfettiğinde de buraya Fırtınalar Burnu ismini vermiştir. Bartolomeu Dias, Portekizli Kral II. Joao’nun emriyle yola çıkmıştır. Yola çıkış amacı, doğuya ve orada bulunan baharatlara ulaşabilmek için bir su yolu bulmaktı. Çünkü o zamanlarda ticaret yollarının sınırlı bir kısmı denizden geçiyordu ve tüccarlar doğuya gitmek istediklerinde Ortadoğu ülkelerini boydan boya geçmek zorunda kalıyordu. Bu durumun oluşturduğu taleple birlikte Ümit Burnu keşfedilmiş oldu.

Buranın Fırtınalar Burnu olan isminin değişmesinde iki tane olasılık olduğu söylenir. Birincisi Fırtınalar Burnu isminin gemicilerin moralini bozacağı endişesinden dolayı, ismin değiştirildiği yönündedir. Diğeri ise Dias burnu keşfettiğini krala haber verince, kralın bu keşif sayesinde yakında suyolu açılacağı düşüncesinin olduğudur. Bu düşünce de burnun adının, Ümit Burnu olmasını sağlamıştır yönündedir.

Ümit Burnu Hayvan Türleri Bakımından Nasıldır?

Ümit Burnu nerede sorusuna en özet cevap Afrika’nın güneybatısında ve Capetown şehrinin yakınlarında önemli bir burun olduğu şeklinde olmaktadır. Burası hayvan türleri bakımından da oldukça gelişmiştir. Kaya tavşanı, babun, Kap susamuru, birbirinden farklı antilop çeşitleri bölgedeki memeli hayvanlardan bazılarıdır. Ayrıca bölgede oldukça fazla kuş türü de görülmektedir.  Bu türler arasında en çok görülenleriyse Güneşkuşu ve Balcıkuşu olmaktadır. Çeşitli kertenkeleleri, kaplumbağa ve yılanları da burada görmek mümkündür. Burasıyla ilgili diğer ilginç olan bir şey de burayı 1488 yılında keşfeden Dias’ın yine burada öldüğüdür. 29 Mayıs 1500 tarihinde Ümit Burnu yakınlarında, tüm mürettebatı ve kendisi yakalanmış oldukları bir fırtınada ölmüşlerdir. Ne tuhaftır ki Dias buraya Fırtınalar Burnu demiştir ancak adı Ümit Burnu olmuşken burada can vermiştir.

  1. Çok güzel bir doğa harikası.Görülmeye değer bir manzara ve okunmaya değer bir yazı olmuş admin eline sağlık.

  2. Bu kadar detaylı bir anlatım başka yerde denk gelmedim . Bir çok yere gittim gitmeyede devam ediyorum burayıda sıraya aldım teşekkür ederim .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir