Üniversiteye Yeni Başlayacaklara 10 Önemli Tavsiye

Üniversiteye Yeni Başlayacaklara 10 Önemli Tavsiye

Merhaba arkadaşlar üniversiteye yeni başlayacak olanlar için 10 önemli tavsiye listesi hazırladık. Listede yer alan her madde sizler için oldukça önemli olacaktır.

1-Öncelikle eğer çok hamarat değilseniz eve çıkma fikrini ilk sene düşünmeyin çünkü zaten ortama yabancısınız adabtasyon süreci geçireceksiniz üstüne birde yemektir, faturadır, bulaşıktır uğraşmak sizi emin olun zorlayacaktır. Bundan dolayı yurtları düşünmemiz daha uygun olacaktır.

2-Okulun ilk günü genelde oranın yerlileri hariç herkes etrafa garip garip bakacaktır; direk onlar belli olur zaten eğer çekingen biriyseniz hiç acele etmeyin mutlaka biri gelip size bir şey soracaktır oradan tanışırsınız. İlk gün direk arkadaş çevresi yapmaya kalkışmayın ilk haftalar da yapılan arkadaş gruplarının çoğu sonradan dağılıyor bu yüzden yanınızda 1 kişi olsun ama güvendiğiniz biri olsun ve onunla okulu biraz keşfe çıkın.

3-Öğrenci işleri diye bir sorunumuz var sizlere tavsiyem ilk izlenim olarak onlara fazla böyle sitemli agresif cümleler kurmayın çünkü mutlaka işiniz düşecek ve inanılmaz bir hafızaları var unutmuyorlar yapılan hiçbir şeyi. Başlangıçta onları çözmeye çalışın sonra içlerinden en anlayışlı olanına gidin test edildi onaylandı.

4-Hocalar sürekli bir şeyler tavsiye edecekler şu kitabı alın bu kitabı alın diye. Ben hocanın gözüne gireceğim diye ilk hafta söylenen kitapları hemen almayın. Bekleyin biraz derste gerçekten kullanılacak kitapları almaya çalışın, ekonomik durumunuz iyi değilse fotokopi olarak mutlaka ayarlayan kırtasiyeler olacaktır. Sizlere tavsiyem tek dönemlik sizin bölüm dersiniz olmayan kitapları fotokopi kullanın öğrencisiniz para her zaman değerli sizin için.

5- Bulunduğunuz yerde A101 veya BİM varsa onlar sizin hayat kurtarıcınız olacaktır. Yerlerini mutlaka öğrenin

6-Eğer okulunuzda derslik sistemi varsa ( A dersi C7 sınıfında B dersi E6 sınıfıında gibi) bunları ilk hafta mutlaka öğrenin çünkü sonradan çok kafanız karışabiliyor. Ne nerdeydi diye çok düşünebiliyorsunuz o yüzden bunları mutlaka elinizde bulundurun.

7-Fazla ciddi cool bir tip olarak gözükmeyin ilk haftalarda. İlk izlenim çok önemlidir neyseniz o olun; doğal davranın herkes sizin gibi hani onlara bir şey ispat etme çabasında olmanıza gerek yok rahat davranın

8-Hocaların gözünde sevilen öğrenci profilini söylüyorum. Üniversitede fikriniz varsa söylemekten çekinmeyin yeri ve zamanı uygunsa kendinizi ifade edin. Çünkü artık mesleğiniz için eğitim görüyorsunuz; hocalarda ilgili, kendini ifade eden ve proje üretebilen öğrencilere genelde ilgi gösteirler. “Ya bunda bilmeyecek ne var” diye düşünüp söylememezlik etmeyin, kendinizi ifade edin.

9-Düzenli not tutmaya özen gösterin çünkü üniversitedeki sınavlar eğer sözel dersleri olan bir bölümdeyseniz sorumlu olduğunuz aralık en az 200-300 sayfadan başlıyor. Ya düzenli not tutun ya da düzenli not tutan bir dostunuz olsun. Bazı yerlerde öğrenciler notları kırtasıyede de satabiliyor bu da bir seçenek tabi ki sizin için

10- Son olarakta eğer imkanınız varsa kıyafet ayakkabı alışverişini internetten yapmaya çalışın bulunduğunuz bölgeyi tam bilmiyorum ama genel olarak öğrenci gördükleri zaman bazı esnaflar bu konuda biraz acımasız davranıp gelir kapısı olarak görebiliyor ama imkan yoksa el mecbur alıyoruz.

genel içinde yayınlandı
  1. İlk Madde yurt 🙂 Welcome to Üniversite. 😀

    Bence en azından her üniversiteye gidenin aklında bulunması kesin bilgiler. Bu konuda tam kafadaki soru işaretlere uygun bence. Üniversiteye başlayacak arkadaşlar bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp.

  2. Arkadasımla aynı okulu kazandığım için ilk maddeyi geçiyorum fakat diğeleri çok faydalı oluyor bana yazınız yaradı teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir