Yağış ve Yağış Türleri

Yağış ve yağış türleri,çeşitleri,tipleri,oluşum şekilleri nelerdir özellikleri nedir?Yağış ve yağış türleri hakkında kısa ygs bilgileri ve konu anlatımı.Yağış,atmosferimizde yer alan su buharlarının yoğunlaşması ve yağmur,kar ve dolu şeklinde yeryüzüne inmesine denen doğa olayıdır.Yağışlar yağmur şeklinde sıvı olarak yeryüzüne inebilirken kar ve dolu şeklinde katı olarak da inebilir.Yağışı ölçen cihaza Plüvyometre ile ölçülür.

Yeryüzünde Yağış Oluşabilmesi İçin Gerekenler;

 • Yeryüzünde yağışın olabilmesi için havanın sıcaklığının düşmesi,
 • Havada nem açığının kalmaması,
 • Yoğunlaşma çekirdeklerinin nemin olduğu havada olması gerekir.

Oluşumlarına Göre Yağış Türleri:

Yamaç Yağışları Orografik Yağışlar:

orografik yağışlar yükselim yağışları Yağış ve Yağış Türleri

Yamaç yağışları veya Orografik yağışlar olarak tanınırlar.Yer şekillerinin etkisi sonucunda oluşan bir yağış türüdür.Bu yağış çeşidi kıyı şeridine paralel olarak uzanan dağların denize bakan yamacı doğrultusunda yükselen nemin yükseldikçe soğuması ve soğuma sonucunda yoğunlaşması ile yağış bırakması şeklinde oluşur.Dünyada yaz musonları yamaç yağışlarına verilebilecek güzel bir örnektir.Türkiye’de ise Karadeniz bölgesinin Karadeniz’e kıyısı olan yerlerde sıklıkla görülen bir yağış türüdür.Özellikle doğu Karadeniz’de yüksek rakımlı dağların denize paralel olarak uzandığı bölgelerde görülür.Karadeniz’de yer alan Rize bu bölgedeki yamaç yağışının en önemli örneğidir.Rize 2500 mm yağış alarak Türkiye’nin en fazla yağış alan şehri özelliğine sahip olmuştur.Bunun dışında Akdeniz bölgemizde de Toroslar’ın denize bakan güney yamaçlarında orografik yağışlar görülür.

Orografik Yağışların Oluşmasında Etkili Olan Faktörler;

 • Daların denize paralel uzanışı.
 • Dağların rakımı,
 • Dağların dikliği yükselim yağışlarının oluşmasında etkili olmaktadırlar.

Yükselim Yağışları Konveksiyonel Yağışlar;

Yağış ve Yağış Türleri

Yükselim veya Konveksiyonel yağışlar olarak tanınırlar.Yükselim yağışları yeryüzünde havanın ısınmasına bağlı olarak havanın yükselmesi ve yükselen havanın yükseldikçe soğuması sonucunda yoğunlaşması ile oluşan yağış türüdür.Dünyada ekvatoral iklimin görüldüğü alanlarda yıl boyunca görülür.Bunun nedeni ekvatoral bölgelerde yıl boyunca havanın sıcak olmasıdır.Türkiye’de belirli bir bölgede görülmez fakat ilkbaharda bu yağış türü Türkiye’de etkili olur.

Cephe Yağışları:

Cephe yağışları farklı özellikteki iki havanın karşılaşması ile meydana gelen yağış çeşididir.Sıcak havanın ve soğuk havanın birbirleri ile karşılaşması ve nemli havanın soğuyup yoğunlaşması ile oluşan yağışlardır.Soğuk hava sıcak havaya oranla daha ağırdır,sıcak hava ise soğuk havaya göre daha hafif olduğundan soğuk havanın etkisi ile yükselir,yükseldikçe soğuyan sıcak hava yoğunlaşma sonucunda yağış bırakır.Cephe yağışlarına dünya üzerinde genellikle soğuk karakterli kutup rüzgarları ile sıcak karakterli batı rüzgarlarının karşılaştığı alanlarda rastlanılır.

Yoğunlaşma Yağışları:

Havanın Yerden Yükselerek Yoğunlaşması İle Oluşan Yağışlar:

Yağmur:Yağmur bulutlarda yer alan su buharlarının havanın soğumasına bağlı olarak su damlaları biçiminde yeryüzüne inmesi olayına yağmur denir.

Kar:Gökyüzünde bulunan su buharlarının havanın sıfır derece ve altına düşmesi sonucunda buz kristallerine dönüşmesi ve yer yüzüne inmesi olayına kar denir.

Dolu:Dolu dikey hava hareketleri sonucunda nemin gökyüzüne yükselmesi ve ani ısı düşüşüne bağlı olarak buz parçaları olarak yer yüzümüze inmesi olayına dolu denir.

Havanın Yeryüzü Üzerinde Yoğunlaşması İle Oluşan Yağışlar:

Çiy:

çiy Yağış ve Yağış Türleri

Çiy daha çok yaz ve ilkbahar mevsimlerinde bitkilerin ve yerin havadan daha soğuk olduğu zamanlarda buharın yer ve bitkiler üzerinde yoğunlaşarak su damlacıkları oluşmasına çiy denir.

Kırağı:

kırağı Yağış ve Yağış Türleri

Kırağı genellikle kış aylarında yerin havaya göre daha soğuk olduğu sıfır derecenin altında olduğu zamanlarda havada bulunan nemin yere çarpması sonucunda oluşan buz parçalarına kırağı denir.

Kırç:Kırç hava sıcaklığını çok düşük olduğu genelde kış aylarında havada bulunan su buharları nemin soğuk yerler üzerinde yoğunlaşarak buz parçaları oluşmasına kırç denir.

Yağış Miktarını Etkileyen Etmenler:

 • Yer Şekilleri
 • Yükselti
 • Denize Uzaklık
 • Deniz Akıntıları
 • Bitki Örtüsü

Dünya Üzerinde Yağışın Dağılışı

Yağışlar dünya üzerinde her yere aynı miktarda düşmez yağışı etkileyen birçok etken sonucunda yağış dünya üzerinde her yere farklı miktarda düşer.

Ekvatoral İklim: Ekvatoral iklim bölgeleri ekvator çizgisi üzerinde veya yakınlarında bulunduğundan dolayı güneş yıl boyunca bu bölgelere dik ve dike yakın açılarla gelir.Güneş ışınlarının dik ve dike yakın gelmesi sonucunda sıcaklık yıl boyunca yüksektir buna bağlı olarak buharlaşma da yüksektir.Bu özelliklerinden dolayı ekvatoral iklim bölgelerinde yağış miktarı yüksektir.

Muson İklimi: Muson iklim bölgeleri muson rüzgarlarının etkileri sonucunda oldukça fazla yağış alan bir iklim bölgesidir.

Ilıman Okyanusal İklim: Ilıman okyanusal iklim batı rüzgarları sonucunda  oluşan su akıntıları yağış miktarını artırır.

Kıtaların iç kesimleri,kutup bölgeleri ve çöller dünya üzerinde yağışın az olduğu bölgelerdir.

Yağışlar fazla olması sonucunda heyelan oluşabilir,aşırı kar yağışları çığ olaylarının olmasına neden olabilir ve dolu yağışları tarım ürünlerine zarar verebilir ve maddi hasarlara yol açabilir.

Doğru Bilginin İmkanını Savunan Filozoflar-Akımlar

Share

ozan

..

You may also like...

11 Responses

 1. Öğretmenimin ödevi sonucu yağış ve yağış türlerini sayenizde öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

 2. Makro Tanıtım dedi ki:

  Harika ve detaylı bir anlatım yapmışsınız bunun için teşekkür ederim sizlere 🙂

 3. ibrahim F dedi ki:

  Hal Arasında çiğ diye biliniyordu. yanlış kullanıyormuşuz doğrusu çiy olacak ifadenize göre. Ülkemiz 4 mevsim yaşanılacak bir coğrafya. bence tüm yağış türlerini rahatlıkla gözlemleyebileceğiniz en güzel bölge karadeniz.

 4. Kerim Tuncer dedi ki:

  Yağış türleri, dağılımı ve yağış faktörleri konusunda bilgi sahibi oldum. Teşekkürler.

 5. isacotur dedi ki:

  şimdi buradaki yağış türlerini görünce aklıma dersane günlerim geldi bir anda 😉

 6. Sunucu Hataları dedi ki:

  Harika bilgiler vermişsiniz. Bunun için teşekkürler sizlere. Daha çok bu tarz içerik görmek isterim açıkcası 🙂

 7. Metin dedi ki:

  Yağış ve Yağış Türleri çok güzel bi paylaşım olmuş devamını beklerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir