Yalanı Anlamanın Yolları

Aldatılmak çok kötü bir durumdur. Aldatılmak canımızı çok yakar. Güvendiğimiz dağlara karlar yağar. Kendimizi kullanılmış gibi hissederiz. Aldatılmamak, tuzağa düşmemek için dikkat etmeliyiz. Yalan söyleyen birisinin yalanını nasıl anlarız. Yazı dizimizi dikkatlice takip ederek bunu kolayca anlayabilirsiniz. Yalan söyleyen kişi beden dili ve ruh haliyeti ile aldattığını ele verir. Yeter ki olaya doğru noktadan doğru açı ile bakmasını bilelim.

Yalan söyleyen kişi yakalanmamak adına göz teması kurmaktan uzak durur ve gözlerini kaçırır. El ve kol organlarını çok az kullanır. Kendisine yöneltilen sorulara karşı elleri kapalı avuçları aşağı bakacak şekilde dururlar. Yalan söyleyen kişiler ellerini yüz ve boyun bölgesine çok sık götürür. Bedeniyle temas kurmaktan uzak durur. Cevap verirken karşı tarafa rahat olduğu izlenimi vermeye çalışırlar. Omuzlarını kaçamak olarak silkerler.

Yalan söyleyen kişinin el ve kol hareketleri uyumsuzdur. Duygusal rolleri büyük bir ustalıkla yaparlar. Şaşırmış, korkmuş ve mutluymuş gibi görünmeye çalışırlar. Sırtını dik pozisyonda tutmaz. Bakışları sürekli kaçacakları noktaya kayar. Çevresindeki insanlarla fiziksel temas kurmaktan kaçınırlar. Sorulan sorulara imalı cevap verir direk cevap vermekten kaçınırlar. Ben, biz, bizim gibi zamirleri çok az kullanırlar.

Yalan söyleyen kişiler açık ve net konuşmazlar. Köşeye sıkıştıklarında çok sert tepkiler verirler. Zor sorulara kaçamak cevaplar verirler. Konu değiştirmeye çalışırlar. Konu değiştiği zaman büyük rahatlık hissederler. Haksız yere suçlamalara sinirlenmezler. Gerçeği söylemek gerekirse, dürüst olmak gerekirse, neden yalan söyleyeyim gibi cümlelerin arkasına çok sığınır ve çok sık kullanırlar.

Yalan söyleyen kişiler soruya soruyla karşılık vermeyi tercih ederler. Sorulan soruları çok sık tekrar ettirip zaman kazanmaya çalışırlar. Konuşmalarında yanlış anlamanı istemem gibi ifadeler çok sık kullanır. İlgiyi dağıtmak için sürekli şaka yapıp dalga geçer ve olayı sulandırmaya çalışırlar. Ayrıntıları açıklama gerektiren konuları öyle sıradan bir durummuş gibi anlatmaya çalışırlar.

 

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir